Skip to content

James Petras: Kořeny arabské revolty a předčasné oslavy

26/03/2011

Britské listy

Většina zpráv o arabských revoltách z Egypta, Tuniska, Libye, Maroka, Jemenu, Jordánska, Bahrajnu, Iráku i odjinud se zaměřila na nejbezprostřednější příčiny: politické diktatury, nezaměstnanost , útlak a zraňování a zabíjení protestujících. Nejvíce se věnovaly „střední třídě“, mladým vzdělaným aktivistům, jejich komunikaci přes internet, a, v případě Izraele a jeho sionistických spikleneckých teoretiků, „skryté ruce“ islámských extrémistů.

Chybí tu jakákoli snaha poskytnout rámec pro revoltu, jaký by poskytl vysvětlení rozsahu, dlouho- a střednědobé společensko-ekonomické struktury a stejně tak i okamžité „rozbušky“ politické akce. Rozsah a hloubka lidových povstání i různorodost politických a společenských sil, jež do konfliktu vstoupily, vylučují jakákoli vysvětlení, jež vidí jen jeden rozměr bojů.

S výjimkou Jordánska je většina arabských ekonomik, kde se revolty odehrávají, založena na „rentách“ z ropy, plynu, nerostů a turistiky, z nichž pochází většina výnosů z exportu a státních příjmů. Tato ekonomická odvětví jsou ve skutečnosti exportní enklávy, zaměstnávající nepatrný zlomek pracovních sil a vymezují vysoce specializovanou ekonomiku. Také nemají návaznost na různorodou výrobní domácí ekonomiku: ropa se vyváží, a veškeré dokončované vyráběné zboží, stejně jako finanční služby a služby s vyspělou technologií, jsou dováženy a kontrolovány zahraničními nadnárodními společnostmi a emigranty spjatými s vládnoucí třídou. Turistika posiluje „nájemní“ příjem coby odvětví, jež poskytuje zahraniční měnu a daňové příjmy třídně-rodinnému klanu státu. Stát v příjmu z daní spoléhá k investování na státem subvencovaný zahraniční kapitál a na místní politicky spojené investory v obchodě s nemovitostmi a stavební dělníky dovezené ze zahraničí.

(celý článek: Kořeny arabské revolty a předčasné oslavy)

James Petras je emeritním profesorem sociologie na Binghamtonské universitě ve státě New York, USA, a mimořádným profesorem na Universitě svaté Marie v Halifaxu, Nové Skotsko, v Kanadě. Publikuje převážně články o politických problémech Latinské Ameriky a Středního východu. Je autorem více než 62 knih, publikovaných v 29 jazycích a více než 600 článků. V současné době píše měsíční sloupek pro mexické noviny La Jornada a je přispěvatelem amerického čtrnáctideníku CounterPunch. Petras má B.A. z Boston University a Ph.D. z University of California v Berkeley.

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: