Skip to content

Bradley Manning trestán bez rozsudku

01/04/2011

Pražská univerzitní skupina Amnesty International

Často s údivem sledujeme zločiny v zemích jako je Čína či Bělorusko a opomíjíme, že porušování lidských práv nemusí být záležitostí pouze nedemokratických režimů. Příkladem budiž případ vojáka Bradleyho Manninga.

Bradley byl nasazený v Iráku jako analytik zpravodajské služby americké armády. V květnu 2010 ho zatkli a obvinili z vynesení utajovaných materiálů a jejich předání serveru Wikileaks. K materiálům patří například známé video, na kterém americká helikoptéra střílí do civilistů. Krátce po zatčení byl Bradley převezen na základnu v Quantico ve Virginii, kde již více než tři čtvrtě roku čeká na soud. Může být odsouzen až k trestu smrti.

Podmínky Manningova věznění jsou terčem ostré kritiky. Právní zástupce David Coombs uvádí, že Bradleyho drží v režimu maximální ostrahy s nadstavbou tzv. „prevence zranění“ (POI).

Maximální ostraha znamená, že zadržený musí být v cele 23 hodin denně, opustit ji může pouze na hodinu spoután na rukou i nohou pod dohledem minimálně dvou strážníků. Není mu dovoleno pracovat.

(celý článek: USA: trest bez rozsudku)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: