Skip to content

Lockheed Martin dostal od FBI obří zakázku na vytvoření biometrického sledovacího systému

02/04/2011

Jay Stanley, The Guardian

FBI nedávno oznámila, že její Identifikační systém příští generace (Next Generation Identification System – NGIS) „dosáhl počáteční operační kapacity“. Tento nový rozsáhlý projekt biometrického sledování, na který byla v roce 2008 udělena zakázka ve výši jedné miliardy dolarů firmě Lockheed Martin, zahrnuje nejen otisky prstů, ale možná také biometrické parametry jako jsou duhovky, rysy obličeje, jizvy na těle, označení a tatuáž.

Takový systém vzbuzuje mnohé obavy ohledně občanských svobod. Mnohé typy biometrických systému jsou předmětem vážných obav, protože umožňují sledování jednotlivců nepozorovaně a na velké vzdálenosti. Například rozpoznávání obličeje by umožňovalo sledovat osoby různými bezpečnostními kamerami napříč městem. A co je horší, je že toto by mohlo být v budoucnu prováděno automaticky počítači.

FBI se snaží urychleně zprovoznit tento systém a to navíc ve velmi problematickém kontextu. Po 9/11 jsme opakovaně viděli vládu implementovat nové identifikační a sledovací systémy, beztoho aniž by bylo postaráno o nutné ochranné opatření, aby se předešlo tomu, že systém zachytí nevinné osoby. Dobrým příkladem jsou letecké černé listiny. Bezpočet cestujících se díky nim ocitlo v kafkovské noční můře – byly chybně přiřazeny na listinu podezřelých teroristů, obtěžováni, zatčeni i hůř, bez možnosti očistit svá jména v očích netransparentních bezpečnostních byrokraciích. Problémem nejsou pouze chyby, nesprávná identifikace, nebo nedostatky při zpracování dat a nedostatečně přísné procedury pro kontrolování, kdo se ocitne na seznamu, ale také možnost, že vládní byrokracie přistupovaly k jejich sestavení způsobem „jakmile se vyskytne podezření, přihodíme jméno do seznamu“.

Nechceme, aby NGIS fungovaly tímto způsobem. Navíc historie FBI naneštěstí nevzbuzuje důvěru. V roce 2003 agentura rozhodla, že svoji hlavní kriminální databázi, Národní kriminální informační centrum (National Crime Information Center – NCIC), nebude podrobovat požadavkům Zákona o ochraně soukromí (Privacy Act), podle kterého mají agentury udržovat záznamy s „takovou přesností, relevancí, po tak dlouhou dobu a v takové celistvosti, jak je v rámci možností přiměřené, aby byla zajištěna férovost k jednotlivci“. Někteří lidé zakusili dopad tohoto rozhodnutí, jako například Amy Studnitzová z Marilandu, která byla propuštěna z práce poté, co po kontrole jejího záznamu NCIC chybně vyšlo najevo, že měla kriminální záznam (dokonce poté, co vyšlo najevo, že se jedná o omyl, nebyla přijata zpátky).

Zkušenost právníka z Oregonu Brandona Mayfielda je také varováním. Byl považován za podezřelého z podílu na bombovém útoku ve vlaku v Madridu v roce 2004, kvůli shodě otisků prstů. FBI bez povolení Mayfielda špehovala, několikrát provedla razii v jeho domě a zatkla ho jako „materiálního svědka“. FBI také vyšetřovala 19 dalších individuí, jejichž otisky se stejně jako Mayfieldovy zdály být podobné těm, které byly odebrány z důkazních materiálů v Madridu.

Gigantický biometrický projekt FBI se také uskutečňuje v kontextu, kdy Spojené státy – jako skoro jediná země v industrializovaném světě – nemají žádné silné zákony o ochraně soukromí a žádné robustní, nezávislé instituce, které by dohlížely na prosazování takovýchto zákonů. V jiných zemích, kde takové instituce, které mají chránit občany před chybami a zneužíváním, existují, by tento program nemusel být předmětem tak velkých obav. Avšak namísto toho, aby vytvořila takové instituce, americká vláda dává stále větší pravomoci našim bezpečnostním agenturám a odstraňuje kontroly, které jsou potřebné k tomu, aby tyto pravomoci nebyly zneužívány.

Většina technologií slouží dobrým či špatným účelům a omezené užití technologie biometrické identifikace můžou být v pořádku. Databáze ale potřebují striktní kontrolu a nyní nastal čas k tomu, aby byla zajištěna bezpečnost. Užití této technologie se rozšiřuje a naše policejní složky se modernizují – naše práva na soukromí by měla taky.

zdroj: http://www.guardian.co.uk/commentisfree/cifamerica/2011/mar/30/fbi-civil-liberties-international

Reklamy
One Comment leave one →
  1. MKe permalink*
    03/04/2011 18:29

    o jinem druhu sledovani:

    The Other Scott Horton, international human rights lawyer, professor and contributing editor at Harper’s magazine, discusses the “Two New OLC Opinions on Warrantless Surveillance;” the mysterious “program” of unspecified purpose related to NSA data mining; the (sometimes) conflicting legal opinions of OLC lawyers John Yoo and Jack Goldsmith; the NSA’s powerful surveillance algorithms; the differing Fourth Amendment protections for foreign and domestic communications; John Yoo’s willingness to trade preposterous legal opinions (much desired by the Bush administration to justify their criminal behavior) for high office; and Obama’s illegal and immoral war on Libya.

    http://antiwar.com/radio/2011/03/24/the-other-scott-horton-12/

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: