Skip to content

Lékaři pro sociální odpovědnost: Neexistuje bezpečná míra vystavení radiaci

03/04/2011

Physicians For Social Responsibility

Lékaři pro sociální odpovědnost (Physicians for Social Responsibility – PSR) vyjádřili obavu nad nedávnými zprávami o tom, že radioaktivita uniklá při stále trvající havárii ve Fukušimě je přítomná v japonských potravinách. Všechny potraviny obsahují radionuklidy, ať už z přírodních zdrojů či nukleárních testů apod., zvýšená hladina nalezena v japonském špenátu a mléku ale představuje hrozbu pro obyvatelstvo. PSR jsou také alarmováni mírou dezinformace kolující v tiskových prohlášeních týkající se stupně, do kterého lze vystavení radiaci považovat za „bezpečné“.

Podle Národní akademie věd neexistuje bezpečná dávka radiace. Desítky let výzkumu jasně ukázaly, že jakákoli dávka radiace zvyšuje riziko, že jedinec dostane rakovinu.

„Neexistuje bezpečná míra vystavení radiaci, ať už pochází z potravin, vody, či jiných zdrojů. Tečka,“ řekl Jeff Patterson, DO (Doctor of Osteopathic Medicine), bývalý předseda Lékařů pro sociální odpovědnost. „Vystavení radionuklidům jako je jodid-131, cesium-137, zvyšuje výskyt rakoviny. Z toho důvodu musí být vynaloženo veškeré úsilí, aby byl minimalizován obsah radionuklidů ve vodě a potravinách.“

„Konsumace potravin obsahujících radionuklidy je obzvlášť nebezpečné. Pokud jedinec požije či vdechne radioaktivní částici, bude v jeho těle nadále vyzařovat po tak dlouhou dobu, jakou zůstane v těle, a po dobu, po kterou bude radioaktivní,“ řekl Alan H. Lockwood, MUDr, člen rady Lékařů pro sociální odpovědnost. „Japonská vláda by měla zakázat prodej potravin, které mají obsah radioaktivity nad úrovní hladin před havárií a měla by pokračovat v monitorování potravin a vody v širokém okolí. Za další, FDA a EPA musí dohlížet na dodržování stávajících regulací a nařízení, které se týkají obsahu radionuklidů v potravinách zde u nás.“

S pokračující krizí v Japonsku stále je více zdrojů které tvrdí, že 100 miliSievertsů (mSv) je nejnižší dávka, která může znamenat riziko rakoviny. Dávka 100 mSv vytváří riziko 1:100 pro onemocnění rakovinou, dávka 10 mSv je stále rizikem 1:1000 pro onemocnění rakovinou a dávka 1mSv je rizikem 1:10 000.

I kdyby riziko onemocnění rakovinou bylo vzhledem k hladině kontaminace potravin nízké pro jednu osobu, v případě vystavení tisíců a milionů dojde u některých k onemocnění.

Aktuální zprávy ukazují na to, že z japonská havárie uniklo více jodidu-131 než cesia-137. Jodid-131 se akumuluje ve štítné žláze, zvlášť u dětí, a má poločas rozpadu 8 dní; v porovnáním s ním má cesiu-137 poločas rozpadu něco přes 30 let. Bez ohledu na kratší poločas rozpadu jsou dávky jodidu-131 extrémně nebezpečné, zvlášť pro těhotné ženy a děti a můžou vést krom jiného k výskytu rakoviny, hypotyreózy, mentálnímu postižení, onemocněním štítné žlázy.

„Děti jsou mnohem náchylnější k dopadům radiace a jsou mnohem více ohroženy onemocněním rakoviny než dospělí.“ řekl Dr. Andrew Kanter, předseda PSR. „Je proto obzvlášť nebezpečné, pokud konzumují radioaktivní potraviny a vodu.“

„Všechny potraviny obsahují radioaktivitu z přirozených zdrojů, ale také z předešlých pozemních nukleárních testů, z havárie Černobilu a z úniků z nukleárních reaktorů a zbrojních skladů. Faktory, které ovlivní výskyt radioaktivity v potravinách po Fukošimě, jsou složité. Zahrnují druh radionuklidu, které unikají z reaktorů, podnební podmínky, které řídí směr větrů, to kam se radionuklidy nakonec uloží, vlastnosti půdy (jíl váže nuklidy, písek neváže) a vlastnosti potraviny (listnaté rostliny, jako je špenát, jsou kontaminovány snadněji, než rostliny jako je rýže, která má klasy, atd.). Radiace však může být  v potravinovém řetězci mnohonásobně naakumulována, což zvyšuje kumulativní riziko onemocněním rakovinou po konzumaci.

„Podle dosavadních zpráv byl celkový únik radiace z reaktoru ve Fukošimě relativně malý. V tomto případě bude zdravotní riziko na širší populaci přiměřeně menší,“ řekla Ira Helfand, MUDr, členka rady Lékařů pro sociální odpovědnost. „Ale není pravda, že by bylo „bezpečné“ vypustit tolik radiace; někteří lidé onemocní rakovinou a zemřou.“ (pozn. článek byl zveřejněn 23.3.2011, úniky od té doby neustaly a jsou stále vážné)

zdroj: http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=23902

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: