Skip to content

Belizean Grove – elitní klub mocných žen po vzoru Bohemian Grove

10/04/2011

„Bohemian Grove, kterou jsem občas navštěvoval – chodí tam (elity) z východu a další – je to nejzatracenější teploušská věc, kterou byste si mohli představit… a pak lidé ze San Franciska kteří tam chodí; je to prostě strašné! Chci říct, už nikdy si nepotřesu rukou s nikým ze San Franciska.“ Richard Nixon, člen BG od roku 1953, na nahrávce ze skandálu Watergate

The New York Times

V prostorách kláštera ze 17. století v kolumbijské Cartagena se v únoru sešel určitý druh Illuminátů světa byznysu a politiky ke svým každoročním zimním ritům.

Vybráni z vládních, bankovních, technologických a jiných kruhů, členové tohoto sdružení tvoří vzácnou a globální mocenskou elitu. Každý z nich byl kooptován na způsob Skull and Bones již participujícím členem. Každý z nich vyhledává a připravuje nové talenty – lidi, kteří mohou přispět k pozoruhodným zdrojům, znalostem a moci skupiny.

Avšak muži se nemusí hlásit: tento exkluzivní klub je pouze pro ženy.

Je nazván Belizean Grove, a pokud jste o něm neslyšeli, nejste sami. Byl založen před dvanácti lety a operuje převážně v diskrétnosti. Poprvé se klubu dostalo skutečné  veřejné pozornosti v roce 2009, kdy vyšlo najevo, že Sonia Sotomayor, nynější členka nejvyššího soudu, byla mezi jeho 125 členy. (Z klubu poté vystoupila.)

Navzdory své diskrétnosti se z Belizean Grove stává, co by se dalo nazvat nejvybranějším světovým klubem pro stará děvčata (old girls’ club). Možná není překvapivé, že je organizovaný podle vzoru nejexluzivnějšího (amerického) klubu pro staré hochy, Bohemian Grove. Tento intimní klub, který je rozšířením 139 let starého sanfranciského Bohemian Clubu, do svých řad počítá tolik bohatých a mocných mužů, včetně prezidenta Eisenhowera, Cartera, Nixona, obou Bushů, že to zní skoro jako z novely Dana Browna. V roce 1942 muži z Bohemian Grove, kteří se každé léto scházeli pod stany v sekvojových lesích v kalifornském Monte Riu, si vysnili Manhattan Project.

Některé členky Belizean Grove mají svojí vlastní misi: Projekt Bílý dům. Jeho cílem je zvolení ženské kandidátky na prezidenta.

„Groverky“, jak jsou členky nazývány, jsou zpravidla padesátnice či šedesátnice, a i když všechny nepochází ze stejných rodin, představují nevídané sdružení bohatství a vlivu. Slouží jako ředitelky firem jako je Xerox, Procter & Gamble, NYSE Euronext, Nasdaq, Nordstrom, DSW, PetSmart and REI. Některé dříve zastávaly vysoké pozice v dobře zavedených společnostech, ale pak se rozhodly založit si vlastní podniky.

Mezi členky patří kanadská senátorka nebo nejvyšší představitelka Episkopální církve. Mnohé jsou Američanky, ale jsou zde i členky z jiných zemí, včetně Kolumbie, Ekvádoru, Islandu, a Nového Zélandu.

Groverky ze své sítě profitovaly uzavíráním dohod, milionovými investicemi a najímáním a dohledem na talentované businessmanky. Mezitím se spolek stal vzorem pro rostoucí počet ženských obchodnických sítí.

Členky říkají, že si navzájem pomáhají při práci a investicích a při přijetí do panelů korporací, ale zdráhají se vyjevit konkrétní detaily dohod. Groverky v první řadě navzájem chrání své soukromí.

(celý článek: A Club for the Women Atop the Ladder)

Symbolismus a rituály v Bohemian Grove: http://en.wikipedia.org/wiki/Bohemian_Grove#Symbolism_and_rituals

No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: