Skip to content

Důkazy o vyzbrojování libyjských rebelů před započetím protestů

14/04/2011

Libyjští rebelové měli od 17. ledna, prvního dne kdy došlo k pokusu o ozbrojený puč proti Libyjské  vládě, zbrusu nové zbraně. Tyto zbraně nebyly libyjského původu a byly tajně dovezeny do Libye před 17. lednem. Jsou tam technicky sofistikované lehké zbraně a těžké zbraně v hodnotě mnoha milionů dolarů.

Zdá se, že existují tajní zahraniční dárci, kteří dodali velmi vyspělé zbraně bengházským teroristickým gangům, které se pokoušeli o puč; video dokonce ukazuje západní instruktory kteří jim ukazovali, jak používat zbraně proti Libyjské armádě. Bengházští terorističtí rebelové se již od 17. ledna zdají být placení žoldnéři a Libyjci v exilu, smísení s naivními studenty a veterány Al Kajdy ze zahraničních bojů, z nichž každý doufá v to, že se nakonec dostane na vrchol.

Důkazy poukazují na to, že rebelové jsou bývalí Libyjci na výplatní pásce CIA a MI6, kteří byli posláni zpátky a infiltrovali Libyi v rámci pokusu o puč proti libyjské vládě M. Al Kaddáfiho.

Autorem videa je analytik Nickolay Starikov

Podrobně se problému vyzbrojení libyjských povstalců věnoval Š. Kotrba; z jeho analýzy vyplývá, že zbraně rebelů skutečně pochází z Kaddáfiho skladů (embargo, o kterém mluví Starikov, bylo zrušeno v roce 2004; embargo bylo obnoveno usnesením RB OSN 1973); zajímavou otázku, kterou klade je způsob, jak se k rebelům dostala munice i samotné zbraně:

„Kočovné kmeny v Libyi prostě nemohou mít takové zbraně a takové zařízení, jaké vidíme na fotografiích světových agentur. „Zběhlí“ vojáci by měli výzbroj standardizovanou pro tu kterou jednotku. „Spontánní lidové povstání“ je dnes vyzbrojeno nejen ukořistěnými kalašnikovy, ale i americkými, belgickými a britskými zbraněmi. Rebelové používají zbraně na střelivo standardu NATO (5,56x45mm nebo starší 7,62x51mm), nikoliv Kaddáfího bezedné zásoby jugoslávských, čínských, ruských či bulharských zbraní a střeliva standardu Varšavské smlouvy (7,62×39 mm) . Toto střelivo jim musí někdo dodávat a musí je distribuovat od Benghází po Syrtu, aniž by se takové nákladní auto stalo uprostřed rovné pouště na silnici obětí „přátelské palby“ raket západní koalice. Uvědomme si, že se jedná o vzdálenosti stovek kilometrů mezi městy. A někdo musel tyto „demokraty“ naučit s moderními západními zbraněmi zacházet. Což není otázka půl hodiny školení kdesi na pouštní silnici.“

zdroj: http://www.blisty.cz/art/57993.html

Na nedostatečné dodávky zbraní si postěžoval i „muž Ameriky“ v Libyi Khalifa Hifter, přeběhlý vojenský činitel z Kadáffiho armády, který žil 24 let pod ochranou CIA ve Virginii. Podle vlastních slov při setkání s Američany Hifter předložil listinu přání zbraní a další techniky, která mu byla slíbena. Podle Hiftera zatím rebelům dodává zbraně jen Katar – i přes embargo RB OSN; rebely zbrojí také Egypt. V článku jsou také zajímavé informace o rozporech mezi leadery rebelů: http://www.mcclatchydc.com/2011/04/12/112071/libyan-rebel-chief-with-us-ties.html#ixzz1JVNay3z4

Starikov by měl přijít s lepšími důkazy o tom, že zbraně v rukou rebelů byly skutečně přímo dodány západem. Podle zprávy EU o kontrole zbrojení za rok v roce 2009, členské státy vydaly licence na prodej 331 milionů EUR zbraní do Libye. USA s Libyí spolupracovaly v rámci „boje proti terorismu“. Přítomnost instruktorů a dodávky munice jsou ale dost plauzibilní (přítomnost CIA, MI5 a MOSSAD v Libyi). Na Hifterovu listinu přání ale stále ještě může dojít, jak on sám naznačuje (a H. Clintonová je přesvedčená, že by to bylo legálni).

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: