Skip to content

Fyzik Micho Kaku: Jaderná elektrárna ve Fukušimě je „tikající bomba“

15/04/2011

Rozhovor s Michio Kakuem pro Democracy Now z 13. dubna 2011:

Michio Kaku: Tedy, Tokyo Electric zapírá, snaží se zlehčovat celý dopad této jaderné havárie. Existuje ale rovnice, matematická rovnice, podle které můžete určit o jaký stupeň havárie se jedná. Při této havárii již došlo k úniku radiace v řádu 50,000 bilionů becquerelů. Spočítejte si to. Máte z toho rovnou nukleární havárii 7. stupně. Je to stále méně než Černobil. Na druhou stranu radiace stále uniká z reaktorů. Situace naprosto není stabilní. Díváme se prakticky na časovanou bombu. Situace se zdá stabilní, ale nejmenší narušení – menší zemětřesení, přelomení trubky, evakuace záchranářů z Fukušimy – by mohla odstartovat celoplošnou havárii ve třech nukleárních reaktorech, což by byla situace mnohonásobně horší, než jsme viděli v Černobilu.

Amy Goodman: Vysvětlete přesněji – chci říct, vysvětlete lidem jakožto fyzik, co přesně se událo v Japonsku v těchto třech nukleárních reaktorech.

MK: Představte si, že řídíte auto, a auto se náhle vymkne z kontroly. Šlápnete na brzdy. Brzdy nefungují. To je protože zemětřesení zlikvidovalo bezpečnostní systémy v první minutě zemětřesení a cunami. Potom se zahřeje váš radiátor a vybuchne. To je výbuch vodíkového plynu. A potom se situace zhorší o to, že se začne zahřívat nádrž a zničehonic je celé vaše auto vzplane. To je celoplošná havárie.

Co tedy uděláte? Vjedete s autem do řeky. To je to, co udělali (lidé z TEPCO), když začali kropit vodou, vodou z Tichého oceánu, v zoufalém pokusu udržet jádro pod vodou. Ale co se stane poté, je že mořská voda, která obsahuje sůl, poničí vaše topení. A co tedy uděláte? Zavoláte místní hasiče. A nyní tedy máte tyto japonské samurajské válečníky. Oni ví, že se potenciálně jedná o sebevražednou misi. Tito přivážejí vodu v cisternách a snaží se udržet pod vodou rozteklá jádra reaktorů. To je nynější situace. Takže když nyní (lidé z TEPCO) tvrdí, že věci jsou pod kontrolou, je to pod kontrolou pouze ve smyslu, že se houpáte zavěšení za nehty na hraně útesu. A časem vám začnou nehty praskat. Taková je situace nyní.

AG: A co potraviny, hladina kontaminace potravin? Postupně zakazují vývoz potravin.

MK: Tragédií je, že při havárii došlo k úniku enormního množství jodidu, radioaktivního jodidu-131, do atmosféry, jak se stalo také v Černobilu, asi 10 procent množství uniklého z Černobilu. Jodid je rozpustný ve vodě. Když prší, dostane se do půdy. Krávy pojídají vegetaci, produkují mléko a (jodid) takto skončí v mléku. Zemědělci nyní vyhazují mléko přímo u svých farem, protože je příliš radioaktivní. Potraviny nemůžou být z místa vyváženy.

A buďme upřímní: koupili byste si potraviny, na kterých by stálo „Made in Chernobil“? A Japonci si také říkají, „Mám kupovat potraviny, na kterých je napsáno „Made in Fukoshima“?“ Jedná se o kolaps lokální ekonomiky. To, že se vláda snaží podhodnocovat všechny čísla, snižovat vážnost incidentu, situaci pouze zhoršuje.

AG: A co si myslíte, že by se s tím nyní mělo dělat? Chci říct, jedním z největších problému je netransparentnost obou aktéru, společnosti (TEPCO), která provozuje reaktor, a také vlády, neustálé zlehčování již od samého začátku. Je tu ale mnoho lidí, kteří byli evakuováni, kteří se dožadují kompenzace. Zrovna došlo k velkému protestu lidí, kteří byli z místa evakuováni – bez práce a bez peněz – u TEPCO. Ti říkají „chceme kompenzaci.“

MK: Inu, TEPCO je jako malý holandský panáček. Najednou máme praskliny v hrázi. Strčíte prst sem a tam. A najednou začne unikat stále víc a pak je to nad jejich síly.

Doporučuji, aby jim bylo úplně odebráno vedoucí postavení, a aby byli postaveni do pozice konzultantů. Měl by je nahradit mezinárodní tým špičkových fyziků a inženýrů, kteří by měli mít pravomoc nasadit japonskou armádu.Myslím, že japonská armáda je jediná organizace schopná přivést situaci pod kontrolu. To je co udělal Gorbačov v roce 1986. Viděl hořící jadernou elektrárnu v Černobilu. Povolal letectvo rudé armády. Dal nasadit vrtulníky, tanky ozbrojená vozidla a pohřbil reaktor Černobilu pod 5000 tunami cementu, písku a kyseliny borité. To je samozřejmě nejkrizovější řešení. Myslím si ale, že by japonská armáda měla být nasazena.

AG: Aby…?

MK: Protože hladina radiace je tak vysoká, že záchranáři tam můžou jít bez přetržení jen asi na 10 – 15 minut a jsou vystaveni bezpečné roční dávce. Pokud tam zůstanete máte onemocnění z radiace.  Budete zvracet. Počet červených krvinek se sníží. Vypadají vám vlasy. Pokud tam jste po jeden den dostanete smrtelnou dávku radiace. V Černobilu bylo mobilizováno 600 000 lidí, každý tam šel jenom na několik minut, aby hodil písek, beton a kyselinu boritou okolo reaktoru. Každý dostal medaili. To vše bylo potřeba, aby byl uveden pod kontrolu rozžhavený reaktor. A já si myslím, že kapacita záchranářů v tomto případě nedostačuje.

AG: Ale přesto jsou tito záchranáři vystaveni po mnohem delší čas.

MK: To je pravda. Nevíme ani, kolika radiaci jsou vystaveni, protože mnoho lokací v okolí nejsou monitorovány. Takže ani nevíme, kolika radiaci jsou záchranáři vystaveni. A to je proč říkám, aby měla přístup armáda – můžete přistoupit k obložení reaktoru pytli písku, zabetonování a můžete mít rezervní jednotky, které můžou být nasazeny na krátkou dobu, aby dostali ono monstrum pod kontrolu.

AG: A co evakuační zóna? Je dostatečně veliká?

MK: Je to patetické. Vláda Spojených států už vyhlásila evakuaci pro americký personál na vzdálenost 50 mil. Francouzská vláda vyhlásila, že by Francouzi měli zvážit úplný odchod z ostrova. A my zde máme vládu, která mluví o šesti, deseti, dvanácti mílích. A lidé se diví, „Co se s vládou děje? Chi říct, proč nám neříkají pravdu?“ Radiace nyní narůstá 25 mil od místa havárie, daleko za hranicí evakuační zóny. Pamatujte si, že možná uvidíme nárůst leukémie. Možná uvidíme nárůst rakoviny štítné žlázy. To je nevyhnutelný důsledek vypuštění enormní kvantity jodidu do životního prostředí.

AG: Co se s elektrárnou nakonec stane?

MK: V nejlepším případě – tento scénář představilo samotné TEPCO – hodlají to přivést pod kontrolu koncem roku. Doufají, že koncem roku budou fungovat čerpadla a rekakce bude konečně stabilizována.

AG: Zvláštní, že to zní skoro jako BP, když tvrdili, že se pokouší ucpat díru.

MK: Pravda.

AG: „Stane se to. Stane se to.“

MK: Hledají řešení doslova za běhu. Jsou v naprosto neprozkoumaných vodách. Když vezmete jakoukoli knihu o inženýrství a podíváte se na poslední kapitolu, tento scénář není obsažen v poslední kapitole žádné knihy o nukleárním inženýrství na této planetě. Takže hledají řešení za běhu. a my jsme pokusní králíci v tomto právě se odehrávajícím vědeckém experimentu. Může to trvat 10 let – až deset let, než odstraní reaktor. Poslední fází je zalití betonem. Nyní je to oficiální doporučení Toshiby, aby zalili betonem po čaosvý úsek několika let, jak se to stalo v Černobilu.

zdroj: http://www.democracynow.org/seo/2011/4/13/expert_despite_japanese_govt_claims_of

Kakuův životopis na české Wikipedii: http://cs.wikipedia.org/wiki/Michio_Kaku

Reklamy
komentáře 3 leave one →
 1. jop permalink
  18/04/2011 10:01

  Pozor, tenhle člověk je zarytý antinukleární fanatik a oteplovač. Nevěřím mu ani slovo. Zabetonování rraktoru je ta nejhorší varianta, v Černobylu sarkofág praská a budou stavět nový. Bude pouze třeba ucpat trhliny a počkat, než reaktory vychladnou.

  • SocTraf permalink*
   19/04/2011 18:25

   V rozhovoru se ale až tak radikálně neprojevil – když se ho ptají na to, zda je pro další stavění jaderných elektráren v USA, odpověděl že je pro vyhlášení referenda.

   Mně osobně je Kaku sympatický kvůli jeho pacifistickému postoji k jaderným zbraním, např. to že přerušil spolupráci na vývoji jaderných zbraní s vynálezcem vodíkové bomby Edwardem Tellerem

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: