Skip to content

Falešná záminka pro válku v Libyi?

20/04/2011

Alan J. Kuperman, Boston Globe

Přibývá důkazů o tom, že Prezident Barack Obama do velké míry přehnal humanitární hrozbu, aby zdůvodnil vojenský zásah v Libyi. Prezident tvrdil, že intervence byla nutná, aby bylo předejito „krvavé lázni v Benghází, druhém největším libyjském městě a poslední baště rebelů.

Avšak Human Rights Group uveřejnila data o Misurátě, třetím největším městě v Libyi a dějišti dlouhých bojů, která ukazují, že Muammar Kaddáfi nezabíjí civilisty svévolně, ale úzce se zaměřuje na ozbrojené rebely, které bojují proti jeho vládě.

Misuráta má zhruba 400 000 obyvatel. V bezmála dvou měsících bojů zemřelo pouhých 257 lidí – včetně ozbrojenců. Z 949 zraněných pouze 22, méně než 3 procenta, jsou ženy. Kdyby Kaddáfi bez rozlišování útočil na civilisty, ženy by tvořili zhruba polovinu obětí.

Obama trval na tom, že vyhlídky by bez intervence byly velmi neblahé. „Kdybychom čekali déle než jeden den, Benghází… by mohlo utrpět masakr, který by měl dopad na celý region a poskvrnil svědomí světa.“ Takto prezident došel k závěru, že „předejít genocidě“ ospravedlňuje vojenský zásah USA.

Intervence ale nezabránila genocidě, protože k žádnému takovému krveprolití by nedošlo. USA naopak tím, že intervencí povzbudily rebely, prodloužily libyjskou občanskou válku a výsledné utrpení nevinných.

Nejlepším důkazem, že Kaddáfi neplánoval genocidu v Benghazi je, že se jí nedopustil v dalších městech, které dobyl buďto plně nebo částečně – včetně Zavíje, Misuráty, Adžábíje, které v součtu mají více obyvatel než Benghází.

Libyjská armáda zabila při znovuzískání kontroly nad městy stovky lidí. Kolaterálním obětem nelze při proti-povstaleckém boji předejít. A přísně vzato mohly být porušeny válečné zákony.

Ale Kaddáfiho činy byly na hony vzdálené Rwandě, Dafúru, Kongu, Bosně a další polí smrti. Libyjské vzdušné síly před nastolení bezletové zóny autorizované OSN měly za cíl pozice rebelů, ne místa kde se vyskytovali civilisté. Navzdory všudypřítomným mobilním telefonům vybavených fotoaparáty a videem nemáme žádné grafické důkazy o masakrech. Existuje spoustu snímků obětí přestřelek – každá je sama o sobě tragédií – ale to je městská válka, ne genocida.

Kaddáfi také nevyhrožoval masakrem civilistů v Benghází, jak tvrdil Obama. Varování ze 17. března tím, že „nebude mít slitování“, bylo určeno pouze rebelům, napsaly New York Times, podle kterých Libyjský vůdce také slíbil amnestii těm, kteří „zahodí zbraně.“ Kaddáfi dokonce nabídl rebelům únikovou cestu a otevřenou hranici s Egyptem, aby zabránil boji do „hořkého konce.“

zdroj: http://articles.boston.com/2011-04-14/bostonglobe/29418371_1_rebel-stronghold-civilians-rebel-positions

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: