Přejít k obsahu webu

Max Blumenthal: Izraelci v klíčových pozicích podporují nerozlišené zabíjení palestinských civilistů

25/04/2011

Izraelské metody okupace a pravidla jeho vojska pro střet s protivníkem, které jsou podporovány USA činem i duchem, jako například nedávné veto rezoluce OSN o osadách, otevřeně obcházejí mezinárodní právo, a tak eliminují jakýkoliv vnější mechanizmus pro zprostředkování konfliktu, nebo pro zmírnění utrpení civilistů zasažených válkou. Za těchto podmínek, kdy rozdíly mezi civilisty a ozbrojenci jsou záměrně zastírány, aby byla prohloubena kontrola Izraele nad územím získaným vojenskými prostředky, strašlivé činy, k jakým údajně došlo v Itamaru (v době, kdy Blumenthal psal tento článek, ještě zřejmě nebyli zadržení pachatelé, kteří jsou skutečně arabského původu), jsou stále více možné.

Aby byla dokázán etický základ vojenských operací zaměřených na konsolidaci okupace, izraelská armáda se obrátila na sionistické akademiky, jako je profesor filozofie na Telavivské univerzitě Asa Kasher. Ve službách armády Kasher zplodil elaborované manifesty, které ospravedlňují izraelskou taktiku užitou během Libanonu II a Operace Lité olovo. Kasherova koncepty válečného konfliktu jsou nejlépe definovány jeho ospravedlněním zabíjení neozbrojených civilistů, kdykoliv izraelští vojáci věří, že jsou v nebezpečí. Kasher napjal svoji logiku až do bodu, kdy zdůraznil zásluhy americké invaze Falludži v Iráku v roce 2004, kdy americké jednotky odstřelovaly město bílým fosforem a zdemolovaly stovky domů, aby ospravedlnil izraelské činy v Gaze. „Pokud má být rozhodnuto mezi vojákem a sousedem teroristy, voják je prioritou,“ řekl Kasher. „Každá země by se chovala stejně.“

Další akademik s úzkými vazbami na izraelský vojensko-zpravodajský aparát, profesor Arnon „Protivník Arabů“  Soffer z Haifské university, vybídl armádu, aby po stažení se nelegální osady v Gush Katif v Gaze masakrovala palestinské civilisty. Soffer, který navrhl opatření vybudovat separační zeď, která má udržovat Palestince uvnitř Západního břehu v – jak to sám nazval – „třech párcích“, si myslí, že masové vraždění je jedinou cestou, jak udržovat bezpečnost komunit žijících na jihoizraelské hranici, a přitom se vyhnout politickým ústupkům Palestincům v Gaze.

„Když 2,5 milionů lidí žije uzavřeno v Gaze, bude to lidská katastrofa,“ tvrdí Soffer. „Z těch lidí se stanou ještě větší zvířata, než jsou dnes s pomocí šíleného fundamentalistického islámu. Tlak na hranici bude hrozný. Bude to strašná válka. Pokud tedy chceme zůstat na živu, budeme muset zabíjet, zabíjet, zabíjet. Celý den, všechny dny.“ A to je přesně co Izrael udělal, když se řídil Sofferovou logikou při Operaci Lité olovo. (všimněte si užití slova „zvíře“ v Sofferově jazyce a v jazyce Izraelců, kteří reagovali na vraždy v Itamaru; toto slovo je v podstatě signálem pro nediskriminované zabíjení Palestinců).

Pokud Soffer a Kasher oba sloužili jako externí konzultanti izraelské vlády a armády,Yaakov Amidor, další zastánce masakrování palestinských civilistů, byl dosazen do služby národního bezpečnostního poradce pro Benjamina Netanyahua. „Je to nelegální příkaz,“ reagoval Amidor v rozhovoru s moderátorem izraelských zpráv Haimem Yavinem, který řekl, že izraelští vojáci dostali příkaz, aby se vyhýbali civilním obětem v Libanonu. „Co by mělo být řečeno je „zabíjejte více těch bastardů na druhé straně, abychom vyhráli“. Tečka.“ Amidor kritizoval Keshera za to, že formalizoval etický kód armády. – „Říkal jsem, že by to mělo zůstat nepsané, aby nebylo nic na papíře, aby se to pak stalo technickou záležitostí,“ prohlásil, a dokonce vyzval k tomu, aby izraelští vojáci, kteří by odmítli dále bojovat, byli popraveni na místě. (Amidor je shodou okolností také náboženský osadník, který žije na Západním břehu.)

Kasherovi, Soferovi a Amidorovi argumenty v souvislosti se zabíjením civilistů jsou podivným způsobem podobné těm, které v chalaktickém kontextu podávají náboženští nacionalističtí rabíni. Rabín Yitzhak Shapira z Yitzaru, osady poblíž Itamaru, napsal ve své knize „Torat Hamelech“, že ne-židé mají „bezcitnou přirozenost“, a že by měli být zabíjeni, aby „byly zkroceny jejich zlé sklony.“ Tato příručka pro všechny kdo váhají, zda je zabíjení gojímů dovolené, byla označena rabínem Dovem Liorem z osady Kiryat Arba za „velice relevantní, zvlášť v této době.“ Lior, který prohlásil, že “ semeno bezvěrců plodí barbarské potomky“, je také pevným zastáncem vraždění palestinských civilistů. V roce 2008 pozval generálmajor Avichai Ronski, vrchní rabín IDF, skupinu důstojníků vojenské zpravodajské služby do Hebronu na speciální exkurzi, kterou uzavřel soukromým setkáním s Liorem, který vyjevil důstojníkům své názory na moderní válčení: „civilisté v době války neexistují.“ (Ronski se také vyznamenal tím, že žádal po izraelských jednotkách aby neprojevovali „žádné slitování“ s palestinskými civilisty.)

Jaký je tedy rozdíl mezi rabíny jako je Lior či Shapira a sekulárními akademiky jako je Kasher a Soffer? Položil jsem tuto otázku asi dvacetiletému osadníkovi během shromáždění na obranu publikace „Tora Hamelech.“ „Inu, rozdíl je v tom, že Kasher mluví ze svých kishkes (střev),“ řekl mi osadník. „Ale Yitzhak Shapira mluví podle Tóry; mluví podle Hashemu.“ Jinými slovy filozof a rabín sdílí filozofii, která ospravedlňuje zabíjení ne-židovských civilistů, ale etik užívá racionální argumenty, které mají základ v myšlenkách osvícenství, kdežto rabín tvrdí, že interpretuje pro Boží slovo ze starodávných dokumentů. V posledku ale oba pracují na kultivaci prostředí, ve kterém právní a morální ochrana civilistů jsou zavrženy, za účelem prosazení maximalistických cílů židovského nacionalismu.

zdroj: http://maxblumenthal.com/2011/03/after-itamar-exploring-the-logic-that-makes-everyone-a-target/

No comments yet

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: