Skip to content

Tajná memoranda odhalila vazbu mezi ropnými společnostmi a invazí do Iráku

25/04/2011

Britské listy

Plány na využívání ropných rezerv v Iráku byly během roku před invazí do Iráku v březnu 2003 předmětem tajných jednání britské vlády a největších světových ropných společností. Vyplývá to z tajných dokumentů, které zveřejnil deník Independent.

List poukazuje na to, že záznamy z celé série schůzek mezi ministry britské vlády a vedoucími činiteli ropných společností jsou v rozporu s veřejnými dementi ropných společností i západních vlád, že by v Iráku prosazovaly vlastní zájmy.

Tyto dokumenty nebyly předloženy jako důkazy pro probíhající Chilcottovo vyšetřování o britské účasti na invazi do Iráku. Firma Shell kritizovala zprávy, že v Downing Street jednala o Iráku, jak „vysoce nepřesné“. Ropná firma BP popřela, že by měla v Iráku nějaké „strategické zájmy“ a Tony Blair charakterizoval „teorii o ropném spiknutí“ jako „nejabsurdnější“.

Avšak dokumenty z období říjen-listopad 2002 líčí úplně jiný obraz.

Pět měsíců před invazí do Iráku v březnu 2003 sdělila tehdejší ministryně obchodu baronka Symonsová společnosti BP, že britská vláda zastává názor, že by britské energetické firmy měly dostat spravedlivý podíl z obrovských iráckých ropných a plynových rezerv jako odměnu za britskou vojenskou pomoc americké invazi do Iráku, kterou poskytl Tony Blair.

Z dokumentů vyplývá, že Symonsová souhlasila, že bude jménem BP lobbovat u George Bushe, protože se britská vláda obávala, že britské firmy jsou „vylučovány“ z dohod, které Washington tiše uzavírá s americkou, francouzskou a ruskou vládou a jejich energetickými firmami.

Mezi britskou vládou a ropnými firmam pak docházelo k dalšímu jednání.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: