Skip to content

Wikileaks: Netanyahu souhlasil uzavřením koaliční dohody za podmínky, že Izrael napadne Írán

26/04/2011

Haaretz

Premiér Benjamin Netanyahu vyjádřil ochotu se v roce 2007 vstoupit do vládní koalice s Ehudem Olmertem, pokud by Izrael podnikl útok na Írán, ukázal dokument se sbírky kabelogramů o Izraeli uveřejněných Wikileaks.

20. července 2007 poslal Marc J. Sievers, politický poradce americké ambasády v Tel Avivu, telegram o této záležitosti Ministerstvu zahraničí ve Washingtonu.

Sieverova zpráva pojednávala o formaci nové izraelské vlády a byla napsaná krátce před vydáním zprávy státního revizora o druhé válce v Libanonu, rok poté co začala. Ehud Olmert byl ještě stále premiérem a předsedou strany Kadima. Strana práce byla jeho hlavním partnerem ve vládní koalici. Dva dny před odesláním Sieverovy zprávy rezignoval ministr obrany a předseda Strany práce Amir Peretz z funkce ministra obrany a předsedy strany.

Část telegramu byla věnována možnosti vytvoření velké koalice, ve které by strana Likud vstoupila do koalice s Kadimou, s Olmertem jako premiérem.

Jeden Netanyahův poradce, jehož jméno nebylo ve zprávě uvedeno, hovořil o této záležitosti s americkými činiteli. „Poradce uvedl, že vznik velké koalice, o kterém se psalo v tisku, je možný, ale pouze pokud Olmert započne kroky, které by vedly Izrael k (vojenské) akci vůči Íránu. Řekl, že za takových okolností by Netanyahu pravděpodobně souhlasil s nabídkou Ministersta zaharaničí,“ napsal Sievers.

To bylo podruhé kdy Netanyhu vyjádřil ochotu podpořit premiéra, pokud by podnikl útok na Írán. V létě roku 2005 Netanyahu rezignoval z funkce ministra v kabinetu Ariela Sharona kvůli plánu stáhnout osadníky z Gazy. V prosinci toho roku Sharon vystoupil z Likudu a založil Kadimu. V té době řekl Netanyahu Sharonovi, že by „jej podpořil, pokud by před volbami zakročil vůči Íránu,“ napsal Aluf Benn pro Haaretz před dvěma roky.

zdroj: http://www.haaretz.com/print-edition/news/haaretz-wikileaks-exclusive-netanyahu-agreed-to-join-olmert-s-government-if-israel-attacked-iran-1.357113

další informace nejdete v rozhovoru s novinářem Garethem Porterem: http://antiwar.com/radio/2011/04/25/gareth-porter-116/

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: