Skip to content

John Perkins: V Libyi nejde o ropu ale o měnu a půjčky

02/05/2011

WASHINGTON -(Dow Jones)- Prezident Světové banky Robert Zoellick ve čtvrtek prohlásil, že doufá, že instituce bude hrát roli v obnově Libye, až budou urovnány současné nepokoje.

Zoellick během panelové diskuze připomenul roli banky v začátcích jejího působení při obnově Francie, Japonska a dalších zemí po druhé světové válce.

„Obnova nyní znamená (Pobřeží slonoviny), jižní Súdán, Libérii, Srí Lanku a doufám že i Libyi,“ řekl Zoellick

Zoellick řekl, že doufá, že v Pobřeží slonoviny banka během „pár týdnů“ přijde s „několika stovkami miliónů dolarů finanční pomoci.“  (Jeffrey Sparshott, DOW JONES NEWSWIRES –zdroj– http://tinyurl.com/3hj8yyp)

Slyšíme pokusy amerických mluvčích vysvětlit, proč jsem se dostali do další války a Středním východě. Mnoho z nás zpochybňuje oficiální zdůvodnění. Jsme si vědomi, že pravé příčiny našich zásahů jsou zřídka diskutovány v médiích nebo naší vládou.

Mnozí z těch, kteří se pokouší věci racionalizovat, vidí přírodní zdroje, obzvlášť ropu, jako důvod, proč jsme nyní v dané zemi. Proti tomuto názorů se však staví stále více lidí a jde jim zejména o vztahy Libye se Světovou bankou, Mezinárodním měnovým fondem (MMF), Bankou pro mezinárodní platby (Bank for International Settlements – BIS) a s nadnárodními korporacemi.

Podle MMF je libyjská centrální banka ze 100% vlastněná státem. MMF odhaduje, že banka má rezervy zlata v objemu skoro 144 tun. Důležitým faktem je, že v měsících před rezolucí OSN, která dovolila USA a jejích spojencům poslat do Libye armádu, Muammar al-Kaddáfi otevřeně prosazoval vytvoření nové měny, která by konkurovala dolaru a euru. Navíc apeloval na vůdce afrických a muslimských zemí, aby s ním vytvořili alianci, která by užívala tuto novou měnu, zlatý denár, jako primární formu peněz a médium zahraniční směny.

Spojené státy, ostatní země G-8, Světová banka, MMF, BIS a nadnárodní korporace se nedívají příznivě na leadery, kteří ohrožují jejich dominanci nad  světovými měnovými trhy, nebo kteří se snaží odpojit od mezinárodního bankovního systému, který preferuje korporatokracii. Sadám Hussain prosazoval podobná opatření jako Kaddáfi krátce předtím, než USA zaútočily na Irák.

Často považuji za důležité ve svých proslovech připomínat posluchačům fakt, který se zdá mi samozřejmý, ale který bývá mnohými nepochopen: Světová banka ve skutečnosti není světovou bankou; je to spíš banka americká. Stejně jako její sourozenec MMF. Když se podíváme a výkonné výbory Světové banky a MMF a na hlasy, které má každý člen výboru, vidíme, že Spojené státy kontrolují asi 16 procent hlasů ve Světové bance – (v porovnání se 7% Japonska, které je druhým největším členem, 4, 5% Číny, 4,00% Německa a Spojeným královstvím a Francií s 3,8%), a bezmála 17% hlasů v MMF (Japonsko a Německo 6%, Británie a Francie okolo 5%), USA mají právo veta v každé významné události. Prezident Spojených států navíc jmenuje prezidenta Světové banky.

Můžeme se ptát sami sebe: co se stane, když „darebácký“ stát hrozí zničením bankovního systému a korporatokracie? Co se stane s „impériem“, když ztratí schopnost být otevřeně imperialistické?

Podle jedné z definic „impéria“ (viz Perkinsonova kniha Tajná historie amerického impéria) je impérium zemí, která dominuje ostatní národy tím, že přinutí země, které kontroluje, aby používaly její měnu. Impérium vydržuje velkou armádu, která je připravena chránit měnu a celý na ní závislý ekonomický systém extrémním násilím, pokud je to potřebné. Dělal to tak antický Řím. Stejně to dělali Španělé a Britové v době budování impérií. Nyní to dělá USA, nebo spíš korporatokracie, a je odhodlaná trestat každého jedince, kdo se ji snaží zastavit. Kaddáfi je pouze jedním z nedávných příkladů.

Chápat válku proti Kaddáfimu jako válku, která má chránit impérium, je dalším krokem k tomu, abychom se mohli ptát po tom, zda chceme pokračovat na cestě v budování impéria, nebo zda naopak chceme ctít naše demokratické principy, o kterých nám bylo řečeno, že jsou základním kamenem naší země.

Historie nás učí, že se impéria hroutí a jsou nahrazována jinými. Po válkách přijde jiné impérium, které zaplní vakuum. Minulost mluví jasně. Musíme se změnit. Nemůžeme si dovolit opakování historie.

Nedovolme, aby toto impérium zkolabovalo a bylo nahrazeno jiným. Chtějme naopak novou uvědomělost. Inspirujme se v našich požadavcích populárním hnutím na Středním východě, které vedou mladí lidé, kteří budou žít v tom, co příjde, a kteří se opírají o sociální sítě, aby se naše země, naše finanční instituce a korporace, které závisí na naší ochotě kupovat jejich zboží a služby, zavázaly k vytváření světa, který je udržitelný, spravedlivý, mírumilovný a vedl k blahu všech.

Stojíme na prahu a všichni musíme překročit tento práh, abychom vystoupili z temnoty brutálního vykořisťování a lakomosti do světla slitování a kooperace.

zdroj: http://www.johnperkins.org/?p=1051

Biografie bývalého „lovce ekonomik“ Johna Perkinse na české Wikipédii: http://cs.wikipedia.org/wiki/John_Perkins

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: