Skip to content

Alfred McCoy o úpadku impérií

05/05/2011

Thomas Cole: The Course of Empire

Alfred W. McCoy je profesorem historie J.R.W. na univerzitě Wisconsin-Madison a autorem Otázka mučení, vydání jeho knihy The Politics of Heroin in Southeast Asia se snažila v 70. letech zabránit CIA. Jeho poslední knihou je Dozor nad americkým impériem: Spojené státy, Filipíny a nástup šmírovacího státu (University of Wisconsin Press), která se zabývá vlivem zahraničních protipovstaleckých operací v průběhu dvacátého století na šíření ještě drakoničtějších opatření vnitřní bezpečnosti v USA.

Po pádu Berlínské zdi v roce 1989, který ukončil studenou válku, Moskva rychle ztratila své satelity od Estonska po Azerbajdžán, protože dříve loajální zástupci SSSR byli svrženi, nebo vyskočili z potápějící se lodi impéria. Pro Washington, který se stal „vítězem“ a brzy také „jedinou supervelmocí“ na planetě Zemi, se tento proces dostával do pohybu, ale v mnohem pomalejším tempu.

Během dalších dvou desetiletí dala globalizace vzniknout multipolárnímu systému mocností na vzestupu v Pekingu, Novém Dillí, Moskvě, Ankaře, Brazílii, přestože denacionalizovaný systém korporátní moci zmenšil závislost rozvíjení ekonomiky na jednotlivých národních státech, ať už jakkoli imperiálních. Schopnost Washingtonu kontrolovat elity (pozn. vytvářet si podřízené loutkové vládce) slábne, a přitom se musí potýkat s ideologickou konkurencí islámského fundamentalismu, evropských regulativních režimů, čínských státním kapitalismem a s rostoucí vlnou ekonomického nacionalismu v Latinské Americe.

Tím, že americká moc a vliv klesá, začaly být pokusy Washingtonu kontrolovat podřízené elity neúspěšné, často až spektakulárně – například snahy o svržení bête noire Huga Chaveze ve Venezuele v roce 2002 jsou ukázkou nepodařeného puče; pokus vyčlenit Gruzii z Ruské sféry vlivu v roce 2008 pomocí spojence Michaila Saakašviliho; a snaha zbavit moci úhlavního nepřítele Mahmuda Ahmadinežáda v íránských volbách v roce 2009. Tam, kde pro zbavení se protivníka stačil puč CIA nebo skrytý úplatek, potřebovala Bushova administrativa masivní invazi, aby svrhla neposlušného diktátora Sadáma Hussaina. A i poté byly její plány na následovné změny režimů v Sýrii a Íránu zablokovány, když tyto státy naopak podpořily devastující odboj proti americkému vojsku v Iráku.

Dalším příkladem je, že pro Washington bylo navzdory miliardové injekci zahraniční pomoci skoro nemožné kontrolovat afgánského prezidenta Hamida Karzaie, kterého dosadil k moci. Ten v jednom pamětihodném rozhovoru s americkými vyslanci shrnul svůj rozporuplný vztah s Washingtonem: „Pokud hledáte poskoka, kterého chcete nazývat partnerem, tak ne. Pokud hledáte partnera, ano.“

Koncem roku 2010 začaly Wikileaks distribuovat tisíce amerických diplomatických kabelogramů, které nabídly necenzurovaný pohled na slábnoucí kontrolu Washingtonu nad systémem podřízených mocností, jež budoval po 50 let. Když  si tyto dokumenty pročítal izraelský novinář píšící pro Haaretz Aluf Benn, podle vlastních slov viděl „pád amerického impéria, úpadek supervelmoci, která řídila svět silou své vojenské a ekonomické nadřazenosti.“ Dodal, že „američtí vyslanci (již)… nejsou ve světových metropolích přijímáni jako „vysocí vyslanci“… (jsou to naopak) unavení byrokrati, (kteří) tráví své dny ustaraným nasloucháním řečnění jejich hostitelů, a nedovolují si jim připomínat, kdo je supervelmoc a kdo klientským státem.“

McCoyův článek: http://www.tomdispatch.com/archive/175383/

McCoy o svém článku pro Antiwar Radio; MP3: http://antiwar.com/radio/2011/05/03/alfred-mccoy/

další příspěvky o McCoyovi:

Alfred McCoy o americkém impériu doma i v zahraničí

Historik Alfred McCoy o spojení CIA s mezinárodním obchodem s drogami

Velký bratr: mentalita policejního státu v elektronickém věku

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: