Skip to content

Ignoroval CIA informace o pobytu Usámy bin Ladina v Pákistánu?

06/05/2011

The Daily Beast

Upozornila pákistánská zpravodajská služba před dvěma roky CIA na to, že budova, ve které byl Usáma bin Ladin nalezen a zabit, je něčím podezřelá? Byly to informace od pákistánské vlády, které přivedly USA k bin Ladinovi?

To je tvrzení, se kterým dnes přišla pákistánská vláda v reakci na obvinění, že zřejmě po několik let ignorovala důkazy o  přítomnosti bin Ládina a jeho rodiny ve velkém domě pouze co by kamenem dohodil od vojenské akademie, která je pákistánskou obdobou West Pointu.

V prohlášení pákistánského Ministerstva zahraničí pro The Daily Beast vláda uvádí, že o budově sdílela specifické informace se CIA už od roku 2009, a že Abbottabad, město na severu Pákistánu, kde byl bin Ladin nalezen, byl kvůli údajné přítomnosti bojovníku al Kaidy „ostře sledovaný zpravodajskými službami od roku 2003.“

„Faktem je, že na tuto specifickou lokaci byly americké zpravodajské služby upozorněny již před delší dobou,“ řekl pákistánský ministr zahraničí.

„Výměna informaci mezi zpravodajskými službami, které se týkali možné přítomnosti jistých cizinců v okolí Abbottabadu, pokračovali do poloviny dubna 2001,“ uvádí prohlášení. „Je důležité upozornit na to, že ačkoli CIA využívá daleko vyspělejší technologie, bylo to díky námi poskytnutým informacím, že CIA byla schopna identifikovat a dopadnout Usámu bin Ladina.“

Mluvčí CIA řekla, že si je vědoma pákistánského prohlášení, ale že v daném okamžiku jej nehodlá komentovat. Avšak američtí činitelé již dlouho vyjadřovali skepticismus ohledně tvrzení svých pákistánských protějšků o spolupráci a pomoci USA v boji proti al Kajdě.

Prohlášení Ministerstva zahraničí bylo zveřejněno v době, kdy pákistánský ministr zahraničí Salman Bashir řekl BBC, že je deprimovaný komentáři ředitele CIA Leona Panetty, podle kterého Pákistánu nelze důvěřovat ve věci informací poskytnutých před útokem USA, který vyústil v bin Ladinovu smrt.

(celý článek: Did CIA Ignore bin Laden Warning? )

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: