Skip to content

Gereth Porter: Bushova administrativa po 11/9 nepronásledovala U. bin Ladina

11/05/2011

Porter: Z historických záznamů jasně vyplývá, a mnoho zdrojů toto potvrzuje, včetně některých, se kterými jsem udělal rozhovor, že Bushova administrativa nejenže neměla plán, aby zadržela či zabila bin Ladina po 11/9, ve skutečnosti je to vůbec nezajímalo. Prostě to nebylo prioritním zájmem administrativy George W. Bushe. Bylo to proto, že jeho hlavní poradci pro národní bezpečnost, jmenovitě viceprezident Dick Cheney a ministr obrany Donald Rumsfeld byli naprosto proti tomu, aby Spojené státy něco dělaly s al Kajdou nebo bin Ladinem, protože oni nevěřili, že by tato skupina představovala jakékoli nebezpečí pro Spojené státy. Odmítali to dokonce i po útocích 11/9, i poté, co CIA došla k závěru, že bin Ladin stál za útoky – tito dva a Paul Wolfowitz prostě odmítli akceptovat, že by za tím stála al Kajda. Bylo už dobře známé, že to byli oni, a CIA obdržela informace o tom, že bin Ladin opustil Kandahar a byl na cestě do Tora Bora, takže o tom nebylo pochyb. Otázkou bylo, co s tím udělají Spojené státy. A ty neměly žádný vojenský plán. Byli nakonec nuceni zeptat se Pákistánců – myslím tím americkou armádu. Tommy Franks, který plánoval a velel afgánské operaci byl nucen požádat prezidenta Musharafa aby intervenoval a takříkajíc uzavřel východy z Afganistánu do Pákistánu. To samozřejmě bylo jako kdyby se zeptal lišky, aby hlídal slepičárnu.

Jay: (…)

Porter: Co v podstatě chci říct, je že Pákistánci neměli v úmyslu pomoct Spojeným státům při zadržení a zabití bin Ladina a al Kajdy. Jsou vlastně jednoznačně dlouhodobými spojenci a podporovateli nejen Talibanu, ale i Ladina a al Kajdy. A to bylo Bushově administrativě dobře známo. Nebyla to pro ně žádnou novinkou. Takže se v podstatě jednalo o šarádu, určitě a úrovni kabinetu – činitelů v kabinetu a jejich poradců.

Jay: A existuje samozřejmě spoustu pojednání v knihách a novinových článcích, že dokonce útok na Tora Bora nedával žádný smysl, že akcí pověřili Afgánce, že šlo v podstatě o afgánské žoldáky. Ti určitě… nebyli příliš motivovaní. A Spojené státy nenasadily žádné schopné vlastní oddíly, aby zaútočily na domnělého bin Ladina v Tora Bora. Říkáte tedy, že se celá věc zdá být buď nedostatečně naplánována, nebo schválně nechali bin Ládina utéct do Pákistánu.

Porter: Bylo to obojí. Bylo to nedostatečně naplánováno schválně. Skutečně si myslím, že nejdůležitější věc, na kterou bychom se zde měli zaměřit je, že toto je možná nejdramatičtější ukázka způsobu, jak se bezpečnostní složky, řekněme, Spojených států na jednu stranu prezentovaly, jakoby byly oddané boji proti terorismu, a jakožto zaměřené na řešení hrozby al Kajdy, avšak na druhou stranu vlastně měly velmi odlišné priority, mezi nimiž al Kajda nikdy nestála na prvním místě. A to je jednoduše vysvětlitelné, protože toto byli lidé, obzvlášť v Bushově administrativě, jejichž primárním zájmem byl velký vojenský rozpočet. Aby ospravedlnili takovéto rozpočty, museli mít státní nepřátele jako je Irák či Írán, na které by se mohli zaměřit. A ze všeho nejvíc se báli, že by americká armáda byla zablokovaná v Afganistánu a snažila se něco dělat s bin Ladinem, když ji samozřejmě chtěli mít volnou pro válku v Iráku.

Jay: … Teď se bavíme konkrétně o neokonzervativcích, protože v jiných státních složkách toto mohlo být vnímáno docela jinak. Je zde také něco jiného, co docela potvrzuje to, o čem mluvíte. Tím je kniha, kterou napsal Richard Perle a David Frum, nazvaná Konec zla. Kdy ji vezmete do ruky, budete předpokládat, že se bude jednat o knihu o al Kajdě. Al Kajda ale vlastně je v celé knize zmíněna pouze jednou. V knize se o ní skoro nemluví. Všechny ty další témata, jako jsou Iráčané a Íránci nebo dokonce Saudi. Je to všechno jen o tom, jak přerozdělit svět v zájmu Ameriky. A al Kajda je zmíněna pouze krátce v poznámkách.

Porter: V tom máte neprostou pravdu. Musí se ale také vzít v potaz, že klíčoví vládní činitelé, kteří skutečně ovlivňovali prezidenta, byli Dick Cheney a Donald Rumsfeld, kteří nebyli neokonzervativci, ale spíš republikánské staré gardy v bezpečnostních složkách, kteří se pro vlastní zájmy spojili s neokonzervativci, a tyto zájmy jsou podle mého především velké položky ve vojenském rozpočtu jako třeba Star Wars a nákladné systémy pro letectvo. Měli úzké vazby s letectvem, a to je proč jsme měli leteckou válku v Iráku. Takže si myslím, že je zde širší okruh témat, která zahrnují širší okruh zájmů. A mimochodem jsem dokázal zjistit, že americké vojenské velení v tomto ohledu Cheneyho a Rumsfelda podporovalo. O co jim šlo, byla velká válka v Iráku, která by jim dala vojenskou pozici, ze které by mohli posléze hrát dominantní roli na Středním východě. Richard Myers, předseda vedení štábu, a také Abizaid, který se stal velitelem CENTCOMU, schválili a vlastně také pomáhali vytvořit plán, který Pentagon položil před George Bushe, který potom stál za tímto plánem jít do Iráku a nedělal nic s bin Ladinem.

Jay: Skutečná snaha čelit terorismu al Kaidy zde ale byl. Je to ale pouze malý faktor v mnohem větší hře. .. souhlasil byste s tím?

Porter: Řekl bych, že existoval jakýsi zájem státních bezpečnostních složek Spojených států, obzvlášť v protiteroristických jednotkách CIA a mezi některými veliteli a vyššími ranky CIA, plus mezi protiteroristickými operativci, kteří zůstali po Clintonovi ve štábu Národního bezpečnostního koncilu Bushovy administrativy. Avšak ti lidé, kteří prosazovali vojenskou akci proti bin Ladinovi, neměli moc v bezpečnostním týmu George W. Bushe. Těmi byli samozřejmě viceprezident a ministr obrany. Čili lidé, kteří chtěli proti bi Ladinovi něco podniknout, ve skutečnosti neměli moc, aby to realizovali.

Jay: Nyní bychom měli dodat, že bin Ladin byl mezi nejhledanějšími osobami na listině FBI, myslím, přinejmenším pět let před 11/9. Chci říct, není to jako by spadl z čistého nebe, a že nebyl sledován, i když poté, co byl na listině nehledanějších osob pět let, stejně ho po tu dobu nechytili, takže je otázkou, jak moc se snažili. A znovu připomínám, že zde jsou nevyjasněné otázky okolo role Saudů v 11/9. Může v tom pokračovat donekonečna. Zmínil jsem to v posledním rozhovoru s Ericem Margolisem. Je zde další otázka, která by měla … na co je potřeba upozornit a co by nemělo upadnout v zapomenutí, je článek LA Times vydaný nedlouho po 11/9 – myslím, že rok či dva po 11/9 – o jednom členovi kongresové komise, který při vyšetřování 11/9 měl v ruce dokument, který uváděl jména členů saudské královské rodiny, kteří přímo financovali členy konspirace 11/9, a že všechna jména a většina příslušných informací byla před zveřejněním dokumentu odstraněna. Dotyčný reportér LA Times, kterému jsem potom volal a ptal se ho, zda by to potvrdil – to bylo a si dva nebo tři roky poté, co článek napsal – nejenže to potvrdil, ale celá redakce LA Times si stojí za tím, že tento reportér mluvil s někým, kdo viděl dokumetn před vyškrtáním jmen a údajů, a že v něm bylo uvedeno spoustu členů saudské královské rodiny. Nemyslím si, že bychom v tomto rozhovoru docházet k nejrůznějším závěrům, ale je zde tolik nezodpovězených otázek. Myslím, že bych souhlasil s těmi, kdo říkají, že je potřeba vše vyšetřit nějakou nezávislou komisí. Co si myslíte vy?

Porter: Naprosto souhlasím. Zašel bych také o krok dále a řekl bych, že není pochyb o tom, že došlo k masivnímu coverupu, ať už samotnou Bushovou administrativou, která zakryla, řekl bych skutečně, svou vlastní vinu na tom, že nebylo nic podniknuto proti bin Ladinovi, ale také komisí pro vyšetřování 11/9, která v podstatě zakamuflovala spoluvinu pákistánské vlády a také saudské vlády na tom, k čemu došlo při 11/9.
(…)

zdroj: http://therealnews.com/t2/index.php?option=com_content&task=view&id=31&Itemid=74&jumival=6718

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: