Skip to content

Nechte Patriot Act zemřít – invazivní opatření, která mají brzy vypršet, nepřináší bezpečnost

16/05/2011

Coleen Rowley a Philip Leggiere, The Washington Times

Za méně než jeden měsíc má vypršet 160 opatření Patriot Act. Když federální autority tvrdí, že Kongres pro bezpečnost občanů musí znovuautorizovat tato opatření, musíme se tímto tvrzením vážně zaobírat. Minulý měsíc ředitel FBI Robert Mueller naléhavě přesvědčoval Kongres, aby byla tato opatření, která mají vypršet 27. května, prodloužena, i kdyby měla být přijata na trvalo. Sekce 215 autorizuje tajné soudní příkazy pro kontrolu obchodních záznamů. Odposlouchávací opatření zaměřené na „vlky samotáře“ dovolují vládě sledovat ne-americké občany uvnitř země, i když nejsou napojení na zahraniční vlády nebo teroristické organizace. Opatření pro mobilní odposlech „John Doe“ umožňuje otevřené příkazy k odposlechu, které se neomezují na specifické podezřelé či specifické telefony či komunikační zařízení.

Pan Mueller v temně varoval, že bez těchto pravomocí budou bezpečnostní složky a protiteroristická vyšetřování vážně oslabena, a – jak by se dalo předvídat – dodal, že jsou „kriticky důležité pro národní bezpečnost.“

Tato slova ale zní až moc familiárně – a prázdně.

Devět let předtím, než Coleen Rowley (spoluautorka článku) odešla do důchodu po 24-leté kariéře jako speciální agent FBI, napsala panu Muellerovi dopis, ve kterém poukázala na některé chybné kroky agentury v době před útoky 11. září 2001. Šokující nedostatek nároku na odpovědnost, který následoval po útocích, a falešné tvrzení ředitele a dalších vládních činitelů, že americké zpravodajské služby předem nevěděly, že má k útoků dojít. Nebylo to tak. V létě 2001 bylo nashromážděno velké množství informací od zpravodajských služeb, včetně varování od mých kolegů v mineapolisského oddělení, která se týkala Zacariase Moussaouiho. Moussaoui byl později odsouzen za svůj podíl na spáchání zářijového komplotu.

Mám osobní zkušenost s tím, že politické a byrokratické strašení a „bezpečnostní cirkus“ až příliš často kazí efektivní vyšetřování a práci zpravodajských služeb. Během poslední dekády, během níž byl Patriot Act platný, velký – a rostoucí – počet amerických občanů se muselo naučit tuto lekci naostro.

Politici a federální autority neúnavně trvají na tom, že netransparentní a nekontrolovaná vláda se rovná větší bezpečnost. Takovéto tvrzení  však nejenže není pravdivé, ale je také ohrožuje naše svobody a bezpečnost.

Když pan Mueller a další zastánci Patriot Act v obou politických stranách hlasitě propagují reautorizaci za krátkou dobu vypršelých opatření,  Kongres by měl zvážit Justice Act, který by odstranil většinu zdokumentovaných nešvarů Patriotu, a který obnovil omezení moci, které je v tento moment silně zapotřebí.

Pod záštitou rozšíření prosekuce za materiální podporu Patriot Actu byly například bez soudního procesu zavřeny charitativní organizace, přestože jejich činností byly tak chválihodné projekty, jako je podpora nenásilných mírových rezolucí v oblastech postižených válkou. Běžní dárci byli uvězněni, protože ostenzivně humanitární organizace, kterým přispívali, byly spojeny s aktivitami, na které dárci nikdy nechtěli přispět. Justice Act by ukončil tato zneužití pravomoci tím, že by vyžadoval od žalobců důkaz o tom, že žalovaný měl úmysl podporovat násilí.

Oslabení závaznosti směrnic pro generálního prokurátora dovolují FBI a jejím činitelům v protiteroristických jednotkách užívat nejintrusivnějších vyšetřovacích technik, jako je nasazování agentů (agentsprovocateur) v přestrojení v mešitách a ve skupinách mírových aktivistů, aby vyšetřovali plánovaná násilná spiknutí, přestože o nich neexistují důkazy, ba ani náznak nezákonného chování. Když k tomu přidáme rozšíření takzvané „materiální podpory,“ tato opatření umožnila zneužívání pravomocí, protože podpořila agenty v tom, aby jim šlo pouze o statistické výsledky, namísto toho, aby jim skutečně šlo o bezpečnost.

Razie FBI v domech mírových aktivistů napříč Minneapolisem a Chicagem, které proběhly minulý rok na podzim, ukázaly, že takové plýtvání a zneužívání pravomoci může zahrnovat stovky agentů. Navíc v centrálním státě Iowa před národním republikánských sjezdem FBI shromáždila stovky stránek dat o několika studentech, kteří protestovali v Iowa City, k čemuž využila nákladné sledování, prohledávání odpadu a práci s teroristickými databázemi a statistickou analýzou – to vše bez předložení jakéhokoliv ospravedlnění či podezření.

Navzdory tvrzení pana Muellera nepřispělo toto domácí sledování k bezpečnosti Američanů. Ve skutečnosti obrovská sbírka dat, která z něho vzešla, je pouze další nerelevantní hromadou sena do seníku, která znesnadňuje nacházení smysluplných vzorců a předvídání událostí. Justice Act by naopak zredukoval hromady sesbíraných dat a zajistil, aby se agenti soustřeďovali na skutečné hrozby, než aby špehovali nevinné Američany.

Náš národ bude brzy diskutovat o tom zda prodloužit, a co hůř – permanentně přijmout nebezpečné excesy, ke kterým došlo kvůli Patriot Act. Kongres by neměl skákat, jak výkonná moc píská, měl by zastavit zneužívání pravomoci a obnovit omezení moci výkonné moci

Širokosáhlé kongresové vyšetřování na způsob vyšetřování Church Committee je dávno překonané. Je čas, aby Kongres udělal svoji práci, proto by měl zvážit Justice Act jako alternativu reautorizaci Patriotu.

Coleen Rowley byla zvláštní agentkou FBI po skoro 24 let. Pracovala jako právní konzultant FBI v Minneapolisu od roku 1990 do  roku 2003. Philip Leggiere je novinář, jehož články publikovaly časopisy WIRED a Salon.

zdroj: http://www.washingtontimes.com/news/2011/apr/25/leti-ithe-patrioti-iacti-idie/?page=2

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: