Skip to content

Kabelogramy Wikileaks ukázaly, že ropa je za vším (1. část)

20/05/2011

Kevin G. Hall, McClatchy Newspapers

V roce 2006, tři roky poté, co ruská vláda žalovala za podvod Michaila Chodorovského, jednoho z tamních nejbohatších businessmanů,  a učinila opatření, aby rozdělila jeho ropnou společnost Yukos, američtí diplomaté ztratili trpělivost.

Gazprom, podnik postavený na základech bývalého sovětského ministerstva energetiky, byl zaměstnaný skupováním rozsáhlého impéria Yukosu, čímž podněcoval obavy Američanů, že Rusko a jeho ostřílený leader Vladimír Putin brzy budou mít úplnou kontrolu nad zemním plynem, který proudí do Evropy.

Tomu se Spojené státy snažily zabránit. Americká ambasáda na Slovensku proto najala texaskou ropnou konzultační firmu, která začala slovenské vládě tajně radit, jak skoupit 49-procentní podíl, který Yukos měl v Transpetrolu, slovenské energetické společnosti.

Jelikož slovenská vláda neměla s obchodem a s těžbou ropy předchozí zkušenosti, nevěděla, kolik by za akvizice měla zaplatit. Konzultant, který asistoval při jednáních, ujistil slovenského ministra financí Lubomíra Jahnatka, že 120 milionů amerických dolarů je dobrá cena. Gazprom byl ochoten zaplatit víc.

„Dali jsme všem stranám jasně najevo, že chceme být diskrétní ohledně našeho působení v roli technických poradců,“ prohlásila ambasáda v kabelogramu z 10. srpna 2006, který hovořil o tomto později uzavřeném obchodu. „Jahnatek si očividně cení (poradcem) poskytnuté pomoci, a v příštích týdnech, kdy bude řešit problémy okolo uzavření obchodu, bude od něj a od americké ambasády nadále očekávat užitečné informace.“

Zpráva byla součástí kabelogramů amerického ministerstva zahraničí a byla Wikileaks předána McClatchy a dalším zpravodajským agenturám, je pouze jednou z ukázek toho, jaké manévry americká vláda v posledních letech prováděla, aby ovlivnila světové trhy s ropou a zemním plynem.

S cenami ropy okolo 100 dolarů za barel a s cenami benzínu u pumpy okolo 4 dolarů za galon se Američané můžou utěšovat vědomím, že zajišťování zdrojů ropy bylo pro americké ambasády okolo světa po léta prioritou.

Z 251287 dokumentů Wikileaks, které McClatchy obdrželo, se 23927 z nich, tedy jeden z desíti, týká ropy. Samotný Gazprom je zmíněn v 1789 dokumentech.

Z kabelogramů vyplývá, že američtí diplomaté plánovali způsob, jak zabránit státním entitám jako je Gazprom v převzetí kontroly nad klíčovou ropnou infrastrukturou, že tlačili na ropné společnosti, aby se přizpůsobily cílům americké zahraniční politiky, pomáhali americkým ropným společnostem uzavírat obchody  za příznivých podmínek, a že vyvíjeli tlak na zahraniční vlády, aby asistovaly společnostem, které jsou ochotné podrobit se americkým požadavkům.

Někdy se přístup USA zdá být zavádějícím. Tajný kabelogram ze 17. srpna 2009 zaslaný z americké ambasády v Rijádu (Saudská Arábie) zmiňuje, jak se několik dní předtím americký diplomat (charge d’affaires) Richard Erdman snažila tlačit na saudskoarabského ministra zahraničí  Aliho al Naimiho, aby došlo ke sblížení s Čínou.

Byl zde ale také postranní motiv. Tou dobou se Spojené státy snažily přesvědčit Čínu, aby podpořila sankce proti Íránu kvůli jeho programu obohacování jaderného paliva. USA věřily, že tento program byl součástí snahy Íránu vyvinout jaderné zbraně. “Nevadilo by nám, kdyby Saudská Arábie nahradila část íránského exportu ropy do Číny. To by v důsledku zmenšilo vliv Íránu na Čínu, což bychom vítali,” napsal Erdman Naimimu ve zprávě.

Naimi odpověděl, že Saudská Arábie, zarytý nepřítel Íránu, brzy bude největším dodavatelem ropy Číny, a tak se stalo. V roce 2010 Saudská Arábie byla hlavním dodavatelem ropy Číny. Írán byl podle čínské webové stánky ChinaOilWeb třetí.

Tajný kabelogram z 30. července 2009 z americké ambasády v Rijádu ukazuje, jak americký ministr financí Timothy Geithner při státní návštěvě přesvědčoval saudského protějška Ibrahima al Assafa, aby předešel zvýšení ceny ropy.

“Geithner řekl, že by bylo pozitivní pro oživení globální ekonomiky, aby ceny ropy dále nerostly, ať už kvůli spekulaci, nebo kvůli produkci OPEC,” stojí ve zprávě; dále také Gaithner přiznal, “že USA nenašly “dobrý způsob”, aby omezily volatilitu ceny ropy.”

Dokumenty také ukazují, jak společnosti ze spřátelených i znepřátelených zemí v globální honbě za ropou komplikují americké politické cíle.

zdroj: http://www.mcclatchydc.com/2011/05/16/114269/wikileaks-cables-show-oil-a-major.html

No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: