Skip to content

Kabelogramy Wikileaks ukázaly, že ropa je za vším (2. část)

24/05/2011

Kevin G. Hall, McClatchy Newspapers

Častým předmětem hněvu USA je římský ropný gigant Eni, největší italská korporace, ve které Italská vláda má třicetiprocentní podíl. Snahy o prohloubení přítomnosti v Íránu a úzké vazby s ruským Gazpromem jsou v kabelogramech častým tématem.

“Paolo Scaroni, CEO Eni, řekl ambasádě, že íránský ministr pro energetiku nabídl Eni investiční příležitost v íránských ropných polích v Jižním Parsu a Azadeganu,” stojí v tajném kabelogramu z 12. prosince 2007 od americké ambasády v Římě. “Scaroni řekl, že Eni má zájem na dodatečných investicích v Íránu, dokud nebudou na Írán uvaleny multilaterální sankce, pokud Írán bude splácet peníze, které dluží Eni pod existujícími smlouvami, a dokud investice budou strukturovány tak, aby se profit Eni zakládal na světových cenách ropy a zemního plynu.”

Ambasáda byla obzvlášť nespokojená s tím, že Eni chtělo strukturovat své nové podniky v Íránu takovým způsobem, aby mohlo tvrdit, že Írán pouze splácí staré dluhy, které u společnosti v některých případech má už od 50. let. To by dovolovalo Eni pomoct Íránu v rozvoji ropné infrastruktury a zároveň obejití veškerých sankcí, které na Írán byly uvaleny kvůli jeho nukleárnímu programu, o němž USA věří, že má za cíl vyvíjet jaderné zbraně.

Ambasáda vybízela americké představitele ve Washingtonu k tomu, aby se v nadcházejícím setkání pokusili zabránit Scaronimu v uzavření jakékoliv dohody. Následující kabelogramu ukazuje, že k tomu došlo.

Scaroni byl podle záznamu ze setkání s představitelem Eni z 5. května 2009 odhodlaný k dalšímu pokusu o domluvu s Obamovou administrativou. “Post (pozn. velvyslanec USA) si myslí, že existují dobré důvody, aby americká vláda byla k tomuto návrhu skeptická,” stojí v kabelogramu.

Vazby Eni a Gazpromu byly předmětem kabelogramu z 24. dubna 2008, který nabádal MZV a Ministerstvo financí, aby nad nimi vyjádřily nelibost při jednání se Scaronim.

Obzvlášť důležitým tématem byla dohoda Eni, která by dala Gazpromu přístup k libyjské ropě, a díky které by Eni pomohlo Gazpromu při stavbě ropovodu napříč Černým mořem. Tento projekt by konkuroval s podobným projektem podporovaným americkou vládou, který by přímo propojil zdroje zemního plynu v kaspickém regionu s Evropou a obcházel by Rusko a Gazprom.

Tou dobou se Silvio Belusconi měl podruhé stát italským premiérem a ambasáda nabádala centrálu, aby došlápla i na něj.

“Post chce tlačit na novou Berlusconiho vládu, aby přinutil Eni k tomu, aby se chovalo méně jako nohsled zájmů Gazpromu,” stojí v důvěrné zprávě. “Eni… působí dojmem, že pracuje v zájmu snah Gazpromu dominovat nad energetickými zdroji Evropy, což je proti Spojenými státy podporovaným snahám EU o diverzifikaci energetických zdrojů.”

O Eni se před nedávnem zajímala média, protože jde o největšího hráče v libyjském ropném sektoru, a Scaroni veřejně vyjádřil obavu, že snahy USA o sesazení leadera Muammara Kaddáfího jsou proti zájmům Itálie. 20. dubna Scaroni oznámil, že Eni dočasně suspenduje dohodu, která by dala Gazpromu velký podíl na libyjské ropě, což je krok, který si USA přály vidět už od roku 2008.

Někdy ale snahy USA byly zaměřeny na otevření přístupu k ruským zdrojům ropy.

Tajný kabelogram z Moskvy datovaný 16. května 2009 ukazuje, jak houstonská firma ConcoPhillips plánovala spojit se s ruskou firmou Lukoil při dražbách ropy v Iráku. Společný podnik v Iráku měl Putinovo požehnání, řekli představitelé ConcoPhilips, a dodali, že Putin nabídl poskytnutí pomoc při splácení Iráckého dluhu, pokud by rusko-americká asociace kontrakt získal.

Irácká ropa byla tématem mnoha kabelogramů od diplomatů v Iráku, včetně mnoha zpráv týkajících se překvapivého oznámení v roce 2007, že texaská Hunt Oil Co. Uzavřela dohodu o společné produkci s Kurdistánskou regionální vládou (KRG) v severním Iráku. Problémem bylo, že Irák ještě neschválil národní ropný zákon a dalaský businessman Ray Hunt, CEO společnosti, byl přítelem prezidenta George W. Bushe. Hunt také sloužil jako člen Bushovy poradní komise pro zahraniční zpravodajství (foreign intelligence advisory committee).

Ve zprávě z 9. září 2007 od Kurdského regionálního rekonstrukčního týmu, založeného americkou vládou, se píše, že manažer pro Střední východ firmy Hunt Oil David McDonald nejevil žádnou starost o legálnost obchodu.

“Neměl žádné obavy o možné kontroverze okolo podpisu PSP (dohody o produkci) s KRG, která zahrnuje i oblasti pro operace, které jsou v současnosti mimo dosah legální kontroly KRG,” varoval rekonstrukční tým. “Prohlásil, že “Toto je významná příležitost, která významem převažuje právní nejasnosti.””

Kabelogramu se říká, že McDonald popisoval lov ropy v severním Iráku “jako střílení do ryb v barelu.”

Kabelogramy jsou plné informací o energetickém průmyslu, které nemůžou nepřekvapit. Jedna zpráva z americké ambasády v Malabo (Rovníková Guinea) tvrdí, že by Obamova administrativa měla věnovat více pozornosti tomuto malému státu v západní Africe, a poznamenává, že změna politického kurzu by mohla připravit o práci stovky amerických dělníků a ohrozit 20 procent dodávek ropy do USA.

“Pokud odečteme dovoz do USA ze Severní Ameriky (tj. od našich bezprostředních sousedů Kanady a Mexika), zjišťujeme, že přes 30 procent našeho dovozu ropy a plynu pochází z Guinejského zálivu, což je víc, než například ze Středního východu,” píše se ve zprávě z 21. května 2009. “Největší podíl mořského teritoria v Guinejském zálivu patří RG.”

Kabelogram dodává, že Španělsko a Čína hrají hru o ropu v zemi, kam americké společnosti Marathon Oil Corp. A Hess Corp. Investovaly až 30 procent svého kapitálu.

Navzdory nechvalně známému prezidentovi Rovníkové Guinei Teodoru Obiangovi, který se prohlásil živoucím bohem, kabelogram tvrdil, že se zdá být správná po posílení bilaterálních vztahů, a také dodal, že Obama je v oblasti běžným jménem.

“Nedávná změna v Americké administrativě bylo v zemi s největším podílem příjmení Obama na hlavu přijato jako známka lepších vtahů,” stálo ve zprávě.

zdroj: http://www.mcclatchydc.com/2011/05/16/114269/wikileaks-cables-show-oil-a-major.html

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: