Skip to content

Kolaps žurnalismu a možnosti nápravy

31/05/2011

Robert W. McChesney je profesorem komunikačních studií na University of Illinois, je spoluzakladatelem Free Press (www.freepress.net) a je editorem knihy Will the Last Reporter Please Turn Out the Lights: The Collapse of Journalism and What Can Be Done to Fix It, o které je v rozhovoru řeč. Zde je překlad úryvku z rozhovoru; ve zbytku rozhovoru McChesney mluví o vlastních návrzích řešení problému krize novinářského řemesla a médií obecně, o alternativních médiích médiích a o problémech s jejich financováním.

Jay: Pohovoř trochu o kontextu. Za prvé, proč jsi měl potřebu vydat tuto knihu? Jaké jsou její hlavní závěry?

McChensney: Důvod, proč knihu vydat, je obsažen v titulu. Vidíme kolaps žurnalizmu v podobě, jak byl ve Spojených státech chápán alespoň v posledních sto letech, a jedná se o celosvětový fenomén. Všechno se soustřeďuje na Spojené státy, kde počet působících zpravodajů, a množství peněz investovaných do zpravodajství per capita, jsou daleko pod hranicí, kde byly před deseti lety, a je dokonce možné, že se pohybují ve výši okolo 50 procent částky investované před 25 lety. Zároveň došlo k raketovému nárůstu peněz vydaných na public relations a spin (pozn. dalo by se přeložit jako přehánění), takže nyní vlastně máme poměr asi čtyř činitelů v public relations na každého novináře. Před 30 či 40 lety by poměr byl jedna ku jedné. A toto vytvořilo, jak jsi řekl v úvodu, existenční krizi. V této zemi je spousta oblastí vládnutí, o kterých se už vůbec neinformuje. Velké sféry týkající se vlády, vztahy mezi vládami a businessem, vládnutí a politiky, které už žádné zpravodajství nepokrývá. Vláda ale zároveň dělá neobyčejně důležitá rozhodnutí, která určují naši budoucnost a naše životy. Toto je povaha naší krize, která je v amerických dějinách bezprecedentní – bylo to dost, abychom nabyli přesvědčení, že potřebuje knihu, která bude věnovat tomuto problému. Napsal jsem na toto téma vlastní knihu spolu s Johnem Nicholsem nazvanou The Death and Life of American Journalism. Během psaní knihy jsem ale přišel na to, že mnoho lidí už o tom píše, a že k tomu mají mnoho co říct, a byl to přelomový výzkum. Takže jsme chtěli, Victor Pickard  já, sesbírat asi dvě až tři desítky nejlepších počinů a dát je společně do jedné knihy, aby lidé měli možnost vidět škálu různých analýz a různá řešení. A to bylo účelem knihy – dostat materiál, ke kterému by se lidé jinak nedostali, a zveřejnit myšlenky okamžitě, během této krize, abychom se neocitli v situaci, že se pomalu budou dostávat do článku v časopisech a knih a budou dostupné až během čtyř, pěti, šesti let. Měli jsme za to, že krize je tak vážná, že je potřeba lidi seznámit s tímto materiálem okamžitě.

Jay: Téma rozmach public relations na úkor žurnalizmu je něco, o čem se příliš nemluví. Vím, že když přednáším v novinářských školách, často se ptám, (…) kolik lidí ve třídě studentů žurnalistiky se chce skutečně stát novináři, a více než polovina plánuje jít do PR a komunikací, další čtvrtka třídy chce jít do sportovních reportáží, a (…) někdy ve třídě 30 nebo 40 studentů najdeš asi šest nebo sedm, kteří chtějí skutečně jít do žurnalistiky.

McChesney: Je to naprostá krize. Shrnul jsi to celé v kostce. A tragédií je, z mé vlastní zkušenosti, že pořád existuje obrovské množství mladých lidí, kteří se chtějí stát novináři, a kteří chtějí odvést skvělou práci, ale nejsou pro ně místa.Takže někteří z těch lidí, o kterých mluvíš, jdou do public relations nebo do jiných oborů jenom na základě situace na trhu, a protože chápou, že pro ně není práce, místa jsou pouze v public relations. Viděli jsme ale skutečnou krizi v reakci žurnalistických škol na tuto skutečnost, protože jeden článek v knize se věnuje speciálně problému, že kromě malého počtu významných výjimek většina žurnalistických škol v zemi strká před touto krizí hlavu do písku, a buďto se úmyslně poddávají trendu a úmyslně pomáhají a přiživují eliminaci žurnalizmu a jeho náhradu spinem a public relations, nebo ji prostě ignorují a předstírají, že žijí stále v roce 1975.

zdroj: http://therealnews.com/t2/index.php?option=com_content&task=view&id=31&Itemid=74&jumival=6807

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: