Skip to content

Jak na nás všechny dohlížejí stroje láskyplné milosti

01/06/2011

2. část: http://www.youtube.com/watch?v=rTx7ahO5jLw&feature=related

3. část: http://www.youtube.com/watch?v=J7LcQrXmqtA&feature=related

4. část: http://www.youtube.com/watch?v=EV_6T_0rHRA&feature=related

5. část: http://www.youtube.com/watch?v=t9I3QJ29-Ek&feature=related

Curtisův nový seriál dává mnoho námětů k přemýšlení – tato epizoda např. pojednává o tom, jak na základě teorie o rovnováze ekosystému elitní think-tank Club of Rome došel k závěru, že dojde k celosvětovému ekologickému kolapsu na začátku 20. století; teze o povaze ekosysému (tedy že „ekosystém“ není dynamický systém; příroda se vyvíjí chaoticky) mají sami o sobě závažné implikace; Curtis v seriálu taky mistrně načrtl intelektuální historii posledního staletí – nebo řekl bych spíš její temnou stránku (Curtis, jak známo, se věnoval i dopadům myšlenek Freuda  a neokonzervativcům); Curtisovy jde o to ukázat, jak tyto (zřejmě chybné)  představy o „ekosystému“, lidské přirozenosti etc. ovlivňují a formují naši společnost.

Writeup z Britských listů+odkaz na 1. díl:

Toto je příběh o vzestupu strojů a o naší víře v rovnováhu v přírodě. Je o to, jak byla vynalezena představa ekosystému a jak nás inspirovala a jak to ani nebyla pravda.

V masových demokraciích na Západě vznikla nová ideologie. Začali jsme věřit, že staré mocenské hierarchie je možné nahradit sebeorganizujícími se sítěmi. Od internetového utopiánství až po globální hospodářský systém, a zejména po ekosystémy přirozeného světa, dnes sníme o systémech, které se dokážou samy vyvážit a samy stabilizovat., bez zásahů autoritářské moci.

Toto je shrnutí druhé části dokumentárního seriálu televize BBC od význačného britského dokumentaristy Adama Curtise „Jak nás všechny dohlížejí stroje láskyplné milosti“. Shrnutí první části je ZDE; Video druhé části seriálu je ZDE

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: