Skip to content

Poslední interview se zavražděným novinářem Saleemem Shahzadem

02/06/2011

V úterý byl v Islamábádu zavražděn pákistánský novinář Saleem Shahzad, korespondentem pro Asia Times; jeho články publikovaly i evropská periodika jako je Le Monde Diplomatique nebo La Stampa. Jako novinář byl velmi dobře obeznámen s islamistickými hnutími, Talibanem, al-Kajdou; udělal rozhovory s některými předními veliteli Talibanu; v roce 2006 byl Talibenm unesen. Spolupracoval také s Pakistan Security Research Unit v oddělení mírových studií na University of Bradford. Před svou smrtí publikoval článek ve kterém tvrdil, že útok na pákistánskou vojenskou základnu v Karáčí z minulého měsíce byl odplatou za čistky mezi vojenským personálem od vlivů a-Kajdy. V minulosti mu kvůli jeho článkům o spojení al-Kajdy s pákistánskou armádou vyhrožovala tajná služba ISI. Níže najdete překlad části jeho posledního rozhovoru, který s ním udělaly The Real News, ve kterém mluví síle al-Kajdy, nebo respektive jak se během posledních let její ideologie rozšířila mezi mladé bojovníky Talibanu (tzv. neo-Taliban), jejichž skupiny se s ní volně spojily, nebo se do ní dokonce horizontálně začlenily, zkrátka klasický blowback: al-Kajda by jako teroristická organizace skoro nestála za řeč, pokud kvůli válce nezačala mít apel na talibanské bojovníky. (Připomínám, že před válkou představitele Talibanu neměli problém vydat údajného plánovače útoků 11/9 Usámu bin Ladina.)

Jay: Jaké je tedy přesně síla a role al-Kajdy v Pákistánu? Je odtamtud slyšet vše možné, například že je tam pouze 50 bojovníků al-Kajdy a v podstatě nehrají velkou roli. Na druhou stranu slyšíme, že se al-Kajda revitalizovala, že má nové vedení, a že má velmi úzké vazby s Talibanem. Kde podle tebe leží pravda?

Shahzad: Má to dva aspekty. Za prvé, … především musíte pochopit fakt, že je zde 17 arabsko-afghánských skupin, které operují uvnitř pákistánských kmenových územích a v Afghánistánu, a většina těchto skupin je spojena s al-Kajdou, ale nejsou součástí al-Kajdy. Jsou v alianci s al-Kajsou, ale nejsou součástí al-Kajdy, to je první věc. A síla těchto 17 arabsko-afgánských skupin může být asi okolo tisícovky. Za druhé, členů al-Kajdy je asi stovka, ne víc než sto. Třetí věcí je, a to je věc nejdůležitější, fenomén neo-Talibanu – nové generace těch afghánských bojovníků, pákistánských bojovníků, nebo pákistánských bojovníků, kteří přišli z kmenových oblastí, kteří nejdřív slíbili loajalitu Mullahovi Omarovi a Talibanu. Ale teď… v posledních letech kompletně absorbovali ideologii al-Kajdy od začátku do konce a jsou více loajální al-Kajdě než Mullahovi Omarovi a Talibanu. To je tedy nová skupina, horizontálně integrovaná do al-Kajdy, nejen v Pákistánu, Afghánistánu, a kmenových oblastech, ale i ve zbytku světa, např. v Jemenu, Somálsku, a jiných místech, dokonce v Americe. To je tedy nová generace, o kterou se al-Kajda nejvíce opírá. A nejsou to jenom oni, ale patří mezi ně i noví konvertité, běloši, kteří žijí v Severním Vazíristánu, Jižním Vazíristánu. A mnozí z nich byli posláni zpátky do zemí v Evropě, Kanadě, Americe a jiných zemí, odkud pochází. Toto tedy je naprosto nový fenomén. Al-Kajda se rozrostla horizontálně do všech stran.

Jay: Vztahy al-Kajdy a Talibanu s ISI a pákistánskou armádou byly také předmětem velké debaty. Mnoho lidí se domnívá, že vidíme jakousi dvojí strategii – že přinejmenším Taliban, pokud ne al-Kajda, tak Taliban, jsou něco na způsob páky, nebo karta se kterou Pakistán hraje v Afghánistánu. A mluvilo se také o rozdělení na pákistánský Taliban, který stojí proti afgánskému Talibanu, a že a že afgánský Taliban se soustřeďuje na Afghánistán a má vazby na pákistánskou armádu, ale pákistánský Taliban je blíž al-Kajdě a je zaměřený na svržení samotného pákistánského režimu. Co si o tom myslíš?

Shahzad: V posledních deseti letech se věci velmi zkomplikovaly. Nelze kategoricky říct, že afgánský Taliban jsou ti samí lidé jako pákistánský establishment. Ano, část afgánského Talibanu je stále v kontaktu s vojenským establishmentem, ale všichni jejich přední velitelé, všichni přední velitelé Talibanu, afgánského Talibanu, jsou nyní kompletně v rukou al-Kajdy. Například největší velitel afghánského Talibanu Siradžudin Hakkání (pozn. syn proslulého veterána z války se sověty Džaláluddínho Hakkánío). Je velmi blízko al-Kajdě. Podobně velitel Nazir, který velí největší síti bojující proti NATO a proti západní koalici v afgánské provincii Paktika, a má také vliv v afgánských provinciích Zabul a Helmad, je zcela součástí al-Kajdy. Tvrdí se o ně, že představuje afghánský Taliban. Má velmi blízko vojenskému establishmentu (Pákistánu). Když jsem s ním ale nedávno dělal rozhovor, řekl mi naprosto kategoricky: „Jsem součástí al-Kajdy,“ a dále mi on a jeho poručík dali prohlášení, ve kterém stálo, že kdokoli by měl přátelské vztahy s Pákistánem bude považován za nepřítele Talibanu a al-Kajdy. To ukazuje, že trend se v posledních deseti letech letech naprosto změnil. Asie se v posledních deseti letech naprosto změnila.

zdroj: http://therealnews.com/t2/index.php?option=com_content&task=view&id=31&Itemid=74&jumival=6790

Reklamy
komentáře 2 leave one →
 1. SocTraf permalink*
  07/06/2011 02:54

  Gareth Porter, independent historian and journalist for IPS News, discusses Asia Times journalist Syed Saleem Shahzad’s apparent murder by Pakistan’s ISI for exposing al-Qaeda’s infiltration of Pakistan’s military; how the Afghan Taliban and al-Qaeda share a common opposition to US occupation, but not much else; the strained and complicated US/Pakistan relationship; the preliminary “talk about talk” dialogue with the Taliban that is highly unlikely to end in a peace deal; and how Washington is finally coming to grips with the economic limitations of permanent war – which may hasten withdrawal from Afghanistan

  http://antiwar.com/radio/2011/06/03/gareth-porter-120/

 2. SocTraf permalink*
  16/06/2011 15:19

  Porter o Shazadově knize:

  Inside al-Qaeda and the Taliban Beyond Bin Laden and 9/11

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: