Skip to content

…a letadlová loď na Lipně?

13/06/2011

Karel Dolejší, Britské listy

Ministr obrany Alexandr Vondra v Bruselu prohlásil, že Česká republika údajně „není spokojena“ se střediskem včasného varování, které hodlá Obamova administrativa v Praze umístit – náhradou za zrušený projekt radaru v Brdech. A naznačil, že „bychom“ měli zájem spíše o něco, co by skutečně zvýšilo českou obranyschopnost, a přitom by to nemuselo souviset s protiraketovou obranou.

Z Vondrových slov se zdá, že má na mysli něco naprosto konkrétního. Pokusím se tu prozkoumat jednotlivé možnosti, které by snad připadaly v úvahu, a jejich implikace.

Předně by mohlo jít o signál, že Česko nabízí své území pro antirakety SM-3. Jejich nejsilnější plánovaná verze ovšem vyvolává silné obavy Ruské federace, která nakonec nedostala od USA písemné záruky, že americký protiraketový systém není namířen proti ní. (Tím, že Obama tyto záruky odmítl, pravděpodobně rozhodl o výsledku nadcházejících ruských prezidentských voleb. „Měkký“ Medveděv se svou podporou disidentů a zálibou v Deep Purple zřejmě opět vyklidí pole čekistům a Alexandrovcům.)

Jenže kdyby tomu bylo tak, Vondra by pochopitelně nenaznačoval nic o vybočení z rámce protiraketové obrany. Ledaže by šlo o způsob, jak na Washington vyvinout dodatečný nátlak. Jenže takhle se právě Vondra v minulosti nikdy nechoval, vždycky byl svých pánů ve Washingtonu poslušný až příliš.

(celý článek: …a letadlová loď na Lipně?)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: