Skip to content

Irák se vysmívá myšlence, že by měl platit reparace Spojeným státům

13/06/2011

Nechvalně vyznamenaná delegace Kongresu vedená representantem Danaem Rohrabacherem se stala pro iráckou vládu  tak otravnou, že se byla v pátek požádána o předčasný odchod poté, co Rohrabacher vydal veřejné prohlášení a po zřejmé neshodě s premiérem Nourim al-Malikim ohledně jeho zacházení s Mudžahedín-e Kalq (MeK)

Ze všeho největší pozornosti se dostalo komentářúm Rohrabachera, který má za to, že až Irák bude ”bohatý a prosperující”, měl by začít posílat Spojeným státům reparace, aby Ameriku vykompenzoval za nepohodlí způsobené kvůli invazi z roku 2003 a  skoro jedno desetiletí trvající okupace.

Vzhledem k veliké nezaměstnaností a křiklavým požadavkům Obamovy administrativy, aby byl schválen další rok okupace, Rohrabacherovi komentáře  u mnoha  Iráčanů dokázaly vyvolat zároveň pobavení a rozhořčení.

Odpověď irácké vlády byla jednoduchá: nezaplatí ani cent. Členové iráckého parlamentu byli trochu sdílnější a posměšně označili tuto myšlenku za “stupidní” a dali najevo, že jediný, kdo by měl platit reparace, jsou USA. Další požadovali okamžitý odsun amerického vojska z Iráku.

Americká ambasáda se pokusila od komentářů distancovat a řekla, že kongresmani nemluví za Obamovu administrativu. Z toho, že administrativa požaduje prodloužení pobytu nevítaného vojska ale lze usuzovat, že mezi sebou mají dost předmětů sváru. Representant Rohrabacher trvá na tom, že  “nelituje ničeho”, co během návštěvy řekl a dodal, že se nehodlá omluvit.

zdroj: http://news.antiwar.com/2011/06/12/irked-iraqis-ridicule-notion-of-paying-us-for-invading/

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: