Skip to content

Condoleezza Riceová+ropné společnosti=šíření demokracie?

26/06/2011

Russia Today

Bývalá ministrině vnitra Condoleezza Riceová, Chevron a think-tank The Center for Strategic and International Studies společně zahájili nový projekt, který má pomáhat “ekonomickému rozvoji, růstu životní úrovně a snižování globální chudoby.”

“Můžeme pomoct zemím v budování nové infrastruktury, která by přilákala a vhodně využila soukromé investice a tržní rozvoj, který vytvoří pracovní příležitosti pro jejich obyvatele,” řekla Riceová, která před svou funkcí v Bushově vládě byla členkou správní rady Chevronu.

I když během zahájení byli skoupí na detaily, bylo zde mnoho odkazů na význam role Spojených států v zlepšování globálního blahobytu. Riceová řekla, že je to morální povinnost, a zároveň je to prospěšné pro národní bezpečnost.

“Není žádoucí, aby vznikl další Afghánistán,” řekla. “Není žádoucí, aby severní hranice Mexika vypadala jako zhroucený stát. Není žádoucí, aby se Jemen stal dalším Somálskem či Afghánistánem, čímž se nyní postupně stává.”

Po dnešek nemělo angažmá USA v Afghanistánu pozitivní efekt. Navzdory desetileté přítomnosti USA Afghanistán stále má jednu z nejvyšších dětských úmrtností a počet umrtí při porodu na světě.

Setkání je součástí širší kampaně Chevronu, jejímž cílem je získat zpět podporu veřejnosti poté, co odmítl zaplatit soudně nařízenou pokutu 8,6 miliard dolarů. Společnost Texaco, kterou koupil, byla uznána odpovědnou za toxické znečištění ekvádorského amazonského pralesa, které vedlo k úmrtí 1400 lidí.

Soud v Ekvádoru nařídil Chevronu zaplatit pokutu, což on ignoroval a americký soudce podpořil jejich rozhodnutí ignorovat místní soud.

Zdá se, že namísto toho Chevron utrácí víc peněz na marketing, což silně kritizuje Han Shan, koordinátor organizace Clean up Ecuador Campaign.

“Chevron pokračuje na zdevastované půdě, v právní a pr ofenzivě, aby se vyhnul odpovědnosti, a mezitím v Ekvádoru přibývá nemocných a mrtvých důsledku nemocí a rakoviny spojené s toxickým prostředím,” řekl Shan.

(celý článek: Condoleezza Rice + Big Oil = Democracy promotion?)

No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: