Přejít k obsahu webu

Michel Collon: USA vytváří a financují arabské opoziční skupiny

28/06/2011

Russia Today

Rada bezpečnosti OSN zvažuje návrh rezoluce Francie a Británie, který odsuzuje trvající násilí v Sýrii. Rusko a Čína prohlásily, že by nepodpořili žádné silácké návrhy ani ukvapené akce.

Po dvouhodinové konzultaci v RB OSN za zavřenými dveřmi Francie a Anglie nezískala dostatečnou podporu pro rezoluci, která byla přijata pro Sýrii. Diskuze v OSN budou pokračovat během příštích několika dnů, během nichž Francie a Británie budou pokračovat v snahách získat podporu.

Návrh rezoluce, který požaduje od Damašku, aby zastavil užívání násilí proti protestujícím, aby byli stíhány osoby odpovědné za civilní oběti, a aby byl povolen přístup humanitární pomoci poslané do Sýrie, bude představen Redě bezpečnosti OSN. Návrh take požaduje od ostatních zemí, aby nedodávaly Damašku zbraně.

Rezoluce již má podporu Německa a Portugalska, řekl britský premier David Cameron ve čtvrtek. “Pokud bude někdo hlasovat proti rezoluci, nebo se ji pokusí vetovat, bude to na jejich svědomí,” dodal.

Počátkem týdne francouzský ministr zahraničí Alain Juppe řekl, že OSN nemůže tiše sledovat vývoj tamní situace. Věří, že reformy v Sýrii jsou “mrtvé”, a že prezident Bashar Assad již nemá právo v zemi vládnout.

Rusko a Čína, jež jsou oba členové RB OSN s právem veta, řekly, že budou proti schválení rezoluce proti Sýrii. “Mezinárodní komunita se utápí (v lybijské situaci). To je proč ohledně situace v Sýrii věříme, že je spíše třeba hledat řešení skrze několik politických kanálů, než připravit podmínky pro uvíznutí v novém ozbrojeném konfliktu,” řekt v úterý ruský ministr zaharaničí Sergey Lavrov.

Sýrie přes dva měsíce čelí rostoucím násilným protestům proti Assadově režimu, na které vláda odpověděla násilnými protiopatřeními. Aktivisté obviňují vládu z brutality a zločinů proti vlastním lidem, přičemž vláda tvrdí, že povstání je sponzorované ze zahraničí a jsou většinou vyprovokované ozbrojenými bandity.

Ruský vyslanec v OSN Vitaly Churkin věří, že by  pro řešení politických problémů měla být použita diplomacie, ne vytváření podmínek pro nový ozbrojený konflikt. Schvalovaní nových rezolucí staví mezinárodní komunitu do pozice, ve které si musí vybírat strany ve vnitřním konfliktu.

“Existují obavy ze zasahování do záležitostí Sýrie hlavně kvůli možnosti eskalace násilí, protože zásah by mohl být dezinterpretován  destruktivními opozičními silami, které jsou u moci v Damašku,” řekl. “Taková pozice jednoznačně povede k dalšímu krveprolití a eskalaci násilí a tomu je potřeba se vyhnout. Je potřeba dialog. Pamatujeme si, že v Lybii to také začalo hájením lidských práv, a skončilo to válkou vedenou koaličními silami.”

Po rezoluci OSN oi Libyi následovala vojenská intervence USA a jejích spojenců.

Investigativní novinář Michel Collon věří, že je důležité vzít v úvahu, proč USA chtějí výměnu vlád v Libyi a Sýrii.

“Je to proto, že tyto dva režimy po dlouho dobu odporovaly dominanci Spojených států na Středním východě, odporovaly izraelskému kolonializmu. Nedávno bylo prokázáno, že všechny tyto skupiny a opoziční mědia byly financovány samotnými USA, CIA a National Endowment for Democracy.

Přičemž, “tyto rezoluce jsou jenom způsob, jak zvýšit napětí a připravit půdu pro budoucí útok,” dodal.

zdroj: http://rt.com/news/syria-un-security-resolution/

No comments yet

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: