Skip to content

Experti se obávají izraelského plánu na balkanizaci arabských států

06/07/2011

Adam Morrow a Khaled Moussa al-Omrani, Inter Press Service

Vývoj v Libyi vzbudil obavy mezi egyptskými analytiky a politickými osobnostmi z možného rozdělení severoafrického státu na dvě válčící poloviny. Aby podpořili toto tvrzení, ukázují na dlouhodobé plány Izraele – které mají podporu západních sil – balkanizovat arabské státy v regionu.

“Libye by mohla být rozdělena na dvě poloviny: Kaddáfi by zůstal na západě země a revoluční vláda loajální západním silám by kontrolovala východ,” řekl IPS Mohamed al-Sakhawi, přední člen egyptské, prozatím neregistrované strany Arabic Unity Party.

Libye už tři měsíce čelí mezinárodně schváleným leteckým útokům západní alliance NATO, ke kterým bylo přistoupeno vysloveně s cílem podpořit trvající populární povstání proti Kaddáfiho režimu. Revoluční síly v Ben Ghazi kontrolují většinu východní polovinu země, síly loajální Kaddáfimu stále z hlavního města Tripoli drží západní polovinu.

Avšak to, že NATO i přes svou velikou leteckou převahu stále nedokázalo sesadit Kaddáfiho režim, vedlo spoustu místních pozorvatelů k otázce, jaké jsou skutečné úmysly západní alliance.

“Kampaň západu proti Libyi neměla účel bránit lidská práva či podpořit demokracii,” řekl al-Sakhawi. “Byla zahájena za účelem politického rozdělení Libye, aby bylo zabráněno unifikaci tří revolučních arabských států – Egypta, Libye a Tunisu – které by společně mohly představovat hrozbu pro regionální hegemonii Izraele.”
Walid Hassan, professor mezinárodního práva na alexandrijské Pharos University, s tímto vice méně souhlasí a říká, že NATO za podpory Izraele “doufá, že nahradí Kaddáfiho režim vůdci loajálních západu, kteří by se podíleli na rozdělení zemí do menších státečků tak, jak to dělají v Iráku.

“Hlavním cílem je oslabení arabských států v Severní Africe, které by, pokud by byly sjedneceny, představovaly potenciální hrozbu zájmům Izraele a západu,” řekl Hassan IPS. “Významné ropné bohatství Libye je samozřejmě sekundárním cílem intervence.”

Al-Sakhawi připomenul staleté dědictví balkanizace regionu cizími mocnostmi.

“Sykes-Picotova dohoda mezi Británií a Francií z roku 1916 ustanovila umělé hranice napříč oblastí a fragmentovala arabský svět do národních států,” řekl. “A v posledních letech snaha balkanizovat arabský svět ze strany Izraele a západních mocností pouze narostla.”

Egyptští analytikové ukazují na několik návrhů, které za tímto účelem byly napsány izraelskými stratégy, z nichž nejznámější je pojednání z roku 1982 nazvané “Strategie pro Izrael v osmdesátých letech.” Napsal jej Oded Yinon, který tehdy byl vedoucím poradcem izraelského Ministerstva zahraničí, ve kterém explicitně advokuje rozdělení arabských států v oblasti podél etnických a sektářských linií.

“Sionistický plán politicky fragmentovat arabský Střední východ, aby se arabské státy ocitli ve stavu permanentní nestability a oslabení. byl během posledních tří desetilet dobře známý,” řekl IPS Gamal Mazloum, egyptský majorgenerál a expert na obranu ve výsluze.

Ačkoli se Yinonův dokument Libyi příliš nevěnuje, pojednává detailně o potřebě rozdělení Iráku, Egypta, Sýrie a Libanonu do malých, neefektivních státečků.

“Pozdější rozpuštění Sýrie a Iráku do etnických či nábožensky unikátních oblastí… je z dlouhodobého hlediska primárním cílem Izraele na východní frontě,” napsal jeho autor. Pro Yinona je Irák – země bohatá na ropu a etnicky různorodá, kterou označil za “největší hrozbu Izraele” – hlavním cílem.

“V Iráku je rozdělení do provincií podél etnických/náboženských linií … možné,” napsal. “Budou tedy existovat tři státy okolo tří nejvýznamnějších měst: Basra, Bagdád a Mosul; šiítsé oblasti na jihu budou oddělené od sunitského a kurdského severu.“

Co se týče Egypta navrhuje Yinon rozdělení země na “distinktivní geografické regiony.” Píše o založení nezávislého koptsko-křesťanského státu v Horním Egyptěm “podél dalších několika oslabených států s velice lokalizovanou mocí a bez centrální vlády… (což) se zdá z dlouhodobého hlediska nevyhnutelné.”

Yinon dále v podobném tónu zmiňuje i Sudán, který je podle něj “dnes nejrozpolcenějším státem v arabsko-muslimském světě… tvoří jej čtyři znesvářené skupiny: arabsko-muslimská sunitská menšina, která vládne většinové skupině ne-arabských Afričanů, pohanů a křesťanů.

Podle Mazlouma politické manévrování – oficiální i tajné – Izraele a západních sil v posledních letech zřejmě potvrzuje tuto strategii balkanizace.

“Oba Izrael a USA pomohly rozdělení Iráku podporou vzniku nezávislého kurdského státu a napomáháním sunitsko-šiítskému rozporu,” řekl. “A v Sudánu Izrael hrál aktivní roli ve vzniku války mezi severem a jihem tím, že poskytl druhému jmenovanému z nich zbraně a vojenský výcvik.”

Jižní Sudán ustanovil vyhlášení nezávislost na vládě Chartůmu  na příští měsíc, čímž dojde k oficiálnímu rozdělení největšího Afrického státu na dvě poloviny.”

“Izrael má zájem na rozdělení Sudánu a vyvolání sektářského konfliktu v Egyptě,  aby druhý jemnovaný byl nucen čelit krizi jak vnitřní, tak vnější,” řekl Mazloum. “Izrael a jeho západní ochránci mají v úmyslu udržet Egypt, který je nyní zdaleka jelidnatějším arabských státem, v trvale oslabeném stavu, aby nedokázal intervenovat v zájmu Arabů v místech jako je Palestina a Irák.”

Muhamed Abbás, vedoucí člen egyptského Koncilu revoluční koalice (Revolutionary Coalition Council, RCC), průběhu měsíce (pozn. června) take varoval před “konspirací, která má za cíl rozdělení Egypta na malé státečky. RCC je složený z několik politických hnutí a hrál prominentní roli v nedávném povstání v Egyptě na náměstí Tahrír.

“Tato konspirace je součástí širšího plánu fragmentovat arabské státy – tak jako se stalo v Sudánu, jak se děje v Libyi a o čež bylo usilováno v Iráku – za účelem oslabení Egypta natolik, aby byla zaručena hegemonie sionistickě entity na Střednín východě,” citoval Abbáse nezávislý deník Al-Shorouk 4. června.

zdroj: http://ipsnews.net/news.asp?idnews=56140

komentáře 4 leave one →
 1. sep permalink
  13/07/2011 13:31

  ….zajímavý článek, ale pozor na překlad například: „Karthoumově vládě na příští měsíc“
  není vláda pana Khartouma…ale vláda Chartůmu jako třeba vláda Prahy nad českou kotlinou.
  Pokud bych nebyl znalý tak bych to chápal že tam vládne pan Khartoum.

 2. SocTraf permalink*
  13/07/2011 14:47

  Jihosudánci mávají při oslavě nezávislosti izraelskými vlajkami

  Images of Israeli flags at the celebrations of the independence of South Sudan have been widely circulated and commented upon in the Arabic-language media, though they appear to have received no attention in the English-language media. E.g.:

  http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=25591

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: