Skip to content

Cena zlata je opět na rekordní úrovni, rostou obavy z dalšího kvantitativního uvolňování

14/07/2011

Graeme Wearden, guardian.co.uk

Obavy z inflace a evropského dluhu zvedly cenu zlata na 1587 dolarů na unci.

Cena zlata dosáhla rekordní hodnoty ve středu, poté co investoři začali hledat útočiště pro investice v čele rostoucí dluhové krize v Evropě. Obavy z vyšší inflace pomohly drahému kovu získat na ceně 1,2%. Nejvyšší hodnoty 1587,46 dolarů dosáhl poté, co Ben Bernanke, pčedseda americké Federální rezervy, naznačil, že by mohlo dojít k další snaze stimulovat Americkou ekonomiku.

Cena zlata zapsala osmidenní nepřetržitý růst a narostla o 100 dolarů od počátku růstů v červenci. Další drahé kovy také stouply na ceně, stříbro získalo na hodnotě 5% a je nyní na 38,30 dolarech za unci.

Analytici říkají, že nyní zlato získává díky obavám, že Španělsko a Itálie budou dalšími členy eurozóny, kteří potřebují finanční pomoc. “Protože rostou obavy z evropských státních dluhů (a) není jasné, jaký další krok učiní autority v eurozóně… zlato na tom získalo,” řekl UBS analytik Edel Tully v pracovní anotaci. “To by teoreticky mělo zlatu dát skvělou příležitost ukázat se jakožto útočiště a alternativní měna.”

Zlato stouplo na ceně více než dvakrát od prosince 2008 a podle předovědi Bank of America-Merrill Lynch ze čtvrtka bude pokračovat ve zdražování po příštích pět let. Bernanke řekl finanční komisi senátu, že síla zlata odráží “globální nejistoty” a obavy, že globální ekonomika čelí významné krizi.

Při dotazování Bernanke take řekl, že “tradice” velí, aby většina centrálních bank raději držela velké množství neraženého zlata, než jiná aktiva, jako jsou diamanty.

zdroj: http://www.guardian.co.uk/business/2011/jul/13/gold-price-record

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: