Skip to content

Fed plánuje, jak řešit možný bankrot

21/07/2011

Reuters

Čelní představitelé Fedu ve středu prohlásili, že se Federální rezerva v čele blížící se lhůty na zvýšení stropu vládních půjček ve výši 14,3 bilionů dolarů aktivně připravuje na možnost, že by Spojené mohly zbankrotovat.

Charles Plosser, předseda filadelfské pobočky Federálné rezervy, řekl, že americká centrální banka v posledních měsících úzce spolupracovala s Ministerstvem financí v promýšlení scénářů, co by se stalo, kdyby největší světové ekonomice došly 2. srpna peníze.

“Jsme stále v procesu plánování,” řekl Plosser Reuters v rozhovoru v regionální ústředně banky ve Filadelfii. “Podílí se každý… je to velice aktivní process.”

Plosser řekl, že “cítí v žaludku,” že president Barack Obama a Kongres přijdou s dohodou, která včas dovolí zvýšit pravomoc Ministerstva financí půjčit peníze, a tím se vyhnout bankrotu kvůli neschopnosti platit vládní obligace.

Obama se měl ve středu sejít s předními členy Republikánské strany, aby s nimi hovořil o svých nedávných pokusech ukončit spor o navýšení státního dluhového stropu; tato šarvátka zvýšila možnost, že Ministerstvu financí dojdou příští měsíc peníze na splácení účtů.

Ministerstvo financí opakovaně prohlásilo, že bonkrot je nemyslitelný a že k navýšení dluhového stropu není alternativa. Plosserovo vyjádření je zatím nevýznamnějším veřejným prohlášením týkající se příprav na bankrot od amerického veřejného činitele.

Mluvčí Ministerstva financí nebyla dostupná pro komentář. Jeden aspekt krizového plánu Fedu je čistě operativní: Fed plánuje postup, jakým způsobem by Ministerstvo financí oznamovalo, které účty budou splaceny a které ne.

Fed funguje prakticky jako banka Ministerstva financí – vyplácí všechny vládní položky od sociálního pojištění až po platy vládních zaměstnanců.

“Plánujeme proces a postup, kterým by nám Ministerstvo fnancí  oznamovalo, co máme dělat,” řekl Plosser a dodal, že úkol je v rámci jejich kapacit. “Co udělá Fed s palcením účtů vlády? Které z nich budou dobré. Které z nich nebudou dobré?

(celý článek: Fed planning for potential default)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: