Přejít k obsahu webu

Média zastírají příčinu hladomoru v Somálsku

22/07/2011

Jeremy Sapienza, Antiwar.com

S plánovaným vyhlášením hladomoru v Somálsku OSN slyšíme chmurné popisy situace dětí na pokraji smrti s jejich rodininami vegetujícími v horku a suchu v uprchlických táborů na okrajích Modadišu a na hranicích s Keňou a Etiopií. Jejich urpení je skutečné. Jeho příčiny jsou přehlíženy.

Jistě, potravin je v důsledku sezónního sucha méně. Avšak jedna zpráva po druhé se jen okrajově zmiňuje  konflikt, který je důvodem uprchlické krize, protože vyřazuje lidi z normálně fungujícího systému distribuce potravin.

Zde na Antiwar.com často opakujeme heslo, že “historie nezačala včera”. O většině témat nepojednáváme, jako by byly na světové scéně něčím novým, jako třeba nekonečné sužování Somálska. Ne – al-Šabáb, děsivé militantní hnutí mláděže, toužící po zničení Ameriky, ve skutečnosti neexistoval odjakživa – byla to frakce organizace Islamic Courts Union, která se dostala k moci v roce 2006. Ne – ICU neusurpovala moc za nesouhlasu Somálců, měla širokou podporu, protože hodlala zemi zbavit warlordů, kteří způsobovali chaos. Ne – tito warlordi nebyli pouze příznakem společnosti bez státu – byli financováni a zbrojeni Spojenými státy americkými. Aby bojovali proti al-Kajdě. Tato přítomnost “al-Kajdy” byla vždy hlavně teoretická. Jak ale víme, neškodné přeludy nejsou důvod, proč by se Amerika zdržovla od maskrování lidí na svatebních hostinách.

Předtím, než se dostalo do tak špatné situace, Somálsko zažilo řadu prosperujících let. Úspěšně čelilo dosazení až čtrnácti vlád s pomocí zahraničních sil, zbavilo se aparátčíků bývalého komunistického režimu a brutálních warlordů, proti kterým USA nejdřív válčily, a poté je podporovaly. Mělo fungující občanskou společnost, a přestože bylo samozřejmě stále chudé, dělalo od svržení státu v roce 1991 velký pokrok.

To vše se snaži prostitutky moci skrýt před zraky světa. Jejich zprávy na tisíc slov jaksi vynechávají, kdo co způsobil a proč. Proč lidé prchají u Mogadišu? Nebudem se namáhat nic vysvětlit, říkají média, ale zmíníme fakt, že tam je militantní odboji – tedy povstalci – nazvaní al-Šabáb. Jsou muslimové. Někteří třeba prohlásili, že mají rádi Usámu bin Ladina. To znamená, že jsou al-Kajda. To oni můžou za hladomor. Ne, toto už neříkají – to už by byla naprostá lež – ale nazančují to. Tímto otevírají dveře pro další intervenci. Nemělo Somálsko už dost naší “pomoci”?

zdroj: http://www.antiwar.com/blog/2011/07/19/media-muddle-cause-of-somalia-famine/

komentáře 3 leave one →
 1. SocTraf permalink*
  22/07/2011 16:45

  situaci v Somálsku pochopitelně zhoršuje globální ekonomická krize, triliony digitálních dolarů, které nalévá FED do bankovního systému, spekulátoři, kteří chtějí uprchnout z finančního sektoru … Cena obilí letos rostla, ačkoli se zvýšila produkce (i přes požáry v Rusku, povodně v Pákistánu atd) a poptávka zůstala stejná, jako v minulých letech.
  více indická ekonomka Jayati Ghosh: http://www.youtube.com/watch?v=0o0CIMZHyvQ&feature=player_embedded

 2. SocTraf permalink*
  23/07/2011 06:22

  Somalia: the Real Causes of Famine
  – by Michel Chossudovsky – 2011-07-21
  Economic and social chaos resulting from IMF „economic medicine“ had set the stage for the launching of a US sponsored „civil war“. An entire country with a rich history of commerce and economic development, was transformed into a territory.

  http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=25725

 3. SocTraf permalink*
  23/07/2011 07:49

  Al-Shabab says aid group ban remains in place

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: