Skip to content

Bude Írán další obětí války o ropu?

25/07/2011

Mojmír Babáček, Zvědavec.org

Koncem loňského roku vydalo 14 amerických zpravodajských služeb společný zpravodajský odhad o íránském jaderném programu, ten ale zůstal utajen. Jeho vydání bylo předtím odkládáno kvůli íránskému jadernému vědci Šahramu Amirimu, o kterém americké sdělovací prostředky psaly, že podal CIA informace dokazující, že Írán pracuje na vývoji atomové bomby. Když se ale Amiri vrátil do Íránu, přestalo být reálné, prezentovat jeho výroky, které si nejspíš vymýšlela CIA, jako pravdivé ZDE. Nikde, ani v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii, zřejmě nebyl prezentován žádný záznam Amiriho výpovědí. Jinak nelze vysvětlit, proč koncem roku 2010 Mezinárodní agentura pro atomovou energii zveřejnila svůj poznatek, že Írán atomovou bombu nevyvíjí s výhradou, že Írán agentuře neumožnil přístup ke všem zařízením, která agentura chtěla prověřit.

I vydání zprávy o odhadu bylo po odchodu Amiriho znovu odloženo, zřejmě proto, že údajné důkazy o íránském vývoji atomové bomby už nebylo možné podepírat Amiriho přítomností v USA. Minulý týden psal americký publicista Seymour Hersh, který v minulosti zveřejnil mj. zprávu o americkém masakru ve vietnamské vesnici My Lai a zprávy o mučení vězňů v iráckém vězení Abu Ghraib, v časopise The New Yorker, že získal informace od amerických zpravodajských důstojníků, kteří na zprávě pracovali. V článku psal:

„Existuje velké množství důkazů… včetně vysoce utajených amerických zpravodajských odhadů, které upozorňují na to, že Spojené Státy by mohly být v nebezpečí, že zopakují omyl podobný tomu, jakého se dopustily v případu… Iráku“.

(celý článek: Bude Írán další obětí války o ropu?)

Reklamy
One Comment leave one →
  1. SocTraf permalink*
    26/07/2011 12:16

    doporučuji si poslechnout důležitý komentář bývalého činitele v CIA P. Giraldiho na toto téma. Mimochoden jsem si v rozhovoru ujasnil, jak je to s Daganovým varováním před jednostrnným útokem Izraele na Írán. Podle Wikileaks by Dagan útok na Írán podporoval, avšak jenom pokud by ho zařídily USA. To, že odsuzeje Netanyahua a lidi kolem něj vůbec nezanmená, že se Dagan na stará kolena stal mírumilovným a nefandil izraelskému expanzionismu. Jenom realisticky zhodnocuje stav věcí, což jenom jasněji ukazuje vážnost situace.

    Former CIA officer Philip Giraldi discusses the Iranian government’s claim of shooting down a US drone near a nuclear enrichment facility; former CIA officer Robert Baer’s warning about an Israeli-instigated war with Iran, designed to disrupt the September UN vote on a Palestinian state; the Congress’s unconditional support for Benjamin Netanyahu’s every move, no matter how crazy or belligerent; and why Obama doesn’t have the guts to defy Congress and AIPAC by making Israel fight its own battles.

    http://antiwar.com/radio/2011/07/21/philip-giraldi-46/

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: