Skip to content

Izraelci skandují: „Mubarak, Assad, Bibi Netanjahu“

03/08/2011

Tereza Spencerová pro Literárky píše:

Záběry z Madridu nebo Athén jsou známé: davy mladých protestují proti realitě způsobené politiky, diskutují, učí se hledat shody a překovávat rozdílnost názorů bez boje, vytvářejí novou realitu, kterou si dnes možná ani neumíme do důsledků představit. A něco podobného nyní už druhý týden „běží“ i v Izraeli.

Celý obrázek se dá poskládat s pomocí izraelských blogů či novin. A podle nich to začalo vlastně nenápadně. Předminulý pátek se na náměstí Habima v Tel Avivu objevilo několik desítek stanů a kolem nich několik desítek lidí, kteří se tam sešli na internetovou výzvu protestovat proti rostoucím cenám bydlení. Druhý den jich tam už byly stovky, pak tisíce, sto tisíc a v současnosti je protest hlavní zprávou izraelských médií.

Ministr bytové výstavby Ariel Attias z ultraortodoxní strany Šas demonstranty hned z kraje označil za rozmazlené děti, kteří odmítají opustit byty v příjemném Tel Avivu, v úterý už ale stany stály i v Jeruzalémě, Beerševě na jihu země i v Kirjat Šmona na severu, u hranic s Libanonem. (Mapa protestů je tady). Ve středu se mladí demonstranti pokusili nabourat do prázdných bytů v Jeruzalémě a Tel Avivu, zatímco moře stanů se z náměstí izraelských měst rozlila i do okolních ulic. V pátek pak izraelská média začala naznačovat, že premiér Benjamin Netanjahu považuje stanový protest za největší vnitropolitickou hrozbu své vládě.

Podle statistik musela průměrná izraelská rodina v roce 1989 na koupi bytu vynaložit 50 svých plných výplat, dnes je potřeba výplat už devadesát. Průměrný byt v Tel Avivu je nedostupný pro 90 procent obyvatelstva, a to i kdyby si hypotéku rozložili na 30 let. A k tomu za poslední dva roky ve větších městech vzrostl i prostý nájem v průměru o 15 až 25 procent.

pokračování: http://outsidermedia.cz/Protesty-za-socialni-spravedlnost-v-Izraeli-sili-1.aspx

Reklamy
One Comment leave one →
  1. SocTraf permalink*
    03/08/2011 14:22

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: