Skip to content

Podle významného think-tanku Itálie směřuje k bankrotu, Španělsko má šanci se mu vyhnout

07/08/2011

The Telegraph

V době, kdy dluhová krize eurozóny hrozí, že jí padnou ze oběť další dva státy, přední think tank varoval, že Itálie pravděpodobně zbankrotuje, ale Španělsko by se z krize mohlo s obtížemi dostat.

Centrum pro výzkum ekonomiky a obchodu (CEBR) řeklo, že vytvořilo model pro dobrý a špatná scénář vývoje v těchto dvou zemích, ze kterého vyplývá, že dokud nebude schopná prudce zvýšit míru růstu, nedokáže Itálie, třetí největší ekonomika eurozóny, splatit dluh, i kdyby se úrokové sazby klesly zpět na běžnou úroveň.

“Z realistického pohledu Itálie směřuje k bankrotu, ale Španělsko by mohlo hrozbě uniknout,” řekla londýnská konzultační firma. Přestože Itálie dokázala zredukovat své výdaje a plánuje odstranit deficit do roku 2014, se svým masivním dluhem nebude schopná se nejhoršímu vyhnout, dokud nenastartuje ekonomický růst, tvrdí zpráva.

Podle výpočtu dluh Itálie do roku 2017 stoupne ze 128 procent ročního domácího produktu na 150 procent, pokud úrokové sazby na dluhopisy zůstanou na současných šesti procentech a růst bude nadále stagnovat.

V prvním čtvrtletí ekonomika rostla jen o 0,1 procenta. “I kdyby cena půjček klesla zpět na 4 procenta, její růst je tak slabý, že poměr HDP a dluhu zůstane na 123 procentech i v roce 2018,” tvrdí CEBR.

(celý článek: Italy is ‚bound to default‘, says CEBR)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: