Skip to content

Síť zednářů špehovala pro Murdochův deník News of the World

29/08/2011

 The Guardian

Jonathan Rees se před léty stal svobodným zednářem. Podle novinářů a investigativců, kteří s ním spolupracovali, využíval svých koneksí s lóžemi, aby navázal styk se zednářskými policisty, kteří mu nelegálně prodávali informace, které on poskytoval bohaté klientele.

Rees jakožto jeden z největších obchodníků s tajemstvím v Británii rozšířil svoji síť zdrojů uzavřením obchodního partnerství se Sidem Fillerym, seržantem v městské policii. Fillery do sitě zapojol další policisty. Rees se rovněž chlubil, že rekrutoval také zkorumpované celníky, zkorumpovaného daňového inspektora a dva zkorumpované bankovní zaměstnance.

Další zdroje v policii byly kvůli získání důvěrných informací údajně vydíráni. Jeden bývalý Reesův společník tvrdí, že Rees měl kompromitující fotografie policistů, včetně jednoho, který býl přistižen v opilém stavu s párem prostitutek a se záchodovým prkýnkem okolo krku.

Je to tato síť korupce, která je hlavním argumentem ve včerejším (pozn. 7.8.2011) tvrzení postance labouristů Toma Watsona, že Rees svojí činností na konto společnosti News International Ruperta Murdoch mířil na politiky, členy královské rodiny, a dokonce informátory v teroristických sítích. Z pátrání Guardianu vyplývá, že Watson ví, o čem mluví.

Mnoho z toho, co byly policejní zdroje schopny Reesovi prodat, mělo přímou souvislost se zločiny. Rees ale také kupoval a prodával důvěrná data o každém, o koho jeho klienti z vysokých kruhů měli zájem a ke kterým policie měla zvláštní přístup. Guardian byl schopný potvrdit, že Rees posílil své oficiální kontaky se dvěma specializovanými “šmelináři”, kteří telefonovali daňovému úřadu, registru silničních vozidel, bankám a telefonním spolčnostem, a snažili se z nich triky získat soukromá data.

(celý článek: Phone-hacking scandal: Jonathan Rees obtained information using dark art)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: