Skip to content

Kdy to praskne? (Křehká fysis dějinné reality 11. září)

18/09/2011

Mirek Vodrážka, Literárky

Symetrie není jen estetický pojem či abstraktní forma krásy, neboť je považována i moderními matematiky za „nit reality“. Už Aristoteles věděl, že pravidelnost pohybu odkud-kam, která charakterizuje FYSIS a její působení souvisí s celkovým zařazením do pořádku věcí, který garantuje jednotu a stálé pravidelné fungování světa.

Ačkoliv události z 11. září jsou prezentovány jako chaotická událost, teorie chaosu učí, že i náhodné, nepravidelné nebo nepředvídatelné procesy mají svůj řád.

Diskurs chaosu však naštěstí politici a reprezentanti medií neovládají, byť různé formy nestability neustále používají, a proto se občanům snaží dosti naivně již deset let vsugerovat představu, že chaotický náraz dvou dopravních letadel do dvou mrakodrapů způsobil symetrický pád tří věží WTC, kolabujících přesně do svých základů.

Jestliže ve Spojených státech vystupuje vůči této vládní představě a následně oficiálně vydané zprávě týkající se 11. září kriticky celá řada organizací, spolků a jednotlivých osobností, nespojuje je nějaké jednotné ideové politické přesvědčení, ale jen vědomí, že oficiální doktrína o pádu tří věží porušuje křehkou vnitřní struktury reality.

Vlády a média se totiž snaží propagovat představu, že je například možné nahodile bouchnout s porcelánovým hrnkem o zem, a přesto se všechny střepy symetricky odrazí a dopadnout na jedno místo jako do předem připraveného odpadkového koše a to samé se následně stane i s rozlitým tekutým obsahem. Což je podobná představa jako by šimpanz nahodile ťukající do kláves psacího stroje mohl napsat třeba Shakespearovu hru. 

(celý článek: Kdy to praskne? (Křehká fysis dějinné reality 11. září))

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: