Skip to content

Rostoucí hysterie okolo falešných škrtů ve výdajích Pentagonu

28/09/2011
Benjamin H. Friedman, The National Interest

Propagátoři Pentagonu jsou hysteričtí z vojenských škrtů, které takřka neexistují. Nejvíce ze všech zvedá hlas ministr obrany. V době, kdy přebíral úřad, se většina lidí domnívala, že úkolem Leona Penetty je dohled nad škrty ve vojenských výdajích. Ukázalo se, že nyní je schopen říct cokoliv, aby jim zabránil, jak nedávno podotkl Jacob Heilbrunn.

Panetta řekl, že škrt v obranných výdajích ve výši 500 miliard dolarů po dobu desíti let by zvedl nezaměstnanost o jedno procento, což by ale dávalo smysl pouze tehdy, pokud by peníze ušetřené na výdajích na obranu zmizely místo toho, aby byly přesunuty do jiného sektoru ekonomiky. Ale to ještě není nejhloupější výrok, který Panetta v nedávném rozhovoru s Georgem Willem vyslovil. Will píše, že by se Panettovo tvrzení nemělo brát jako nadsázka, dokud není prokázán opak, k čemuž uvádí Panettův citát, který se natolik snaží vyvolat strach z kyberútoků, že vedle něj bledne i Richard Clarke. Lze očekávat, že Panetta přidá další přehnané hrozby ve svých proslovech, na kterých pracuje, aby pomohl zájmovým skupinám proti škrtům lobovat u Kongresu.

Panetta není zdaleka jediným činitelem na ministerstvu obrany, který maluje čerta na zeď, aby zabránil škrtům v obraně. Dosluhující předseda náčelnictva štábu admirál Mike Mullen varoval před velkými škrty v úterním proslovu, kdy prohlásil, že škrty ve výdajích na obranu v devadesátých letech „skoro položily na lopatky“ armádu. Výrok by dával smysl, pokud by „položený na lopatky“ znamenalo totéž co „být poskvrněný.“ Problém byl spíše v nadměrném nasazování než ve financování. Americkou armádu nelze vyřídit tak lehce.

Avšak cena za nejpřehnanější výrok o dopadech škrtů ve výdajích na obranu za tento týden získává poslanec Buck McKeon, předseda Komise pro ozbrojené složky Sněmovny reprezentantů (House Armed Services Committee). Ten řekl, že velký rozpočtový škrt by mohl vést k znovuzavedení povinné vojenské služby, což je krok, který skoro nikdo nepodporuje.

Ironií tohoto dramatu je, že dohoda o deficitu (zákon o vyrovnání rozpočtu) škrty ve výdajích na obranu nevyžaduje. Také není pravděpodobné, že rozpočtové stropy či vnucená správa v blízké budoucnosti povedou k velkým škrtům v obraně.

Caitlin Talmadge a já v úterním sloupku pro Politico vysvětlujeme proč. V elaboraci analýzy, kterou jsem zde zveřejnil začátkem srpna, ukazujeme, jak Bílý dům vyčaroval 350 miliard ve škrtech v obraně v příštích deseti letech, o kterých média Washingtonu tak věrohodně informovala jako o skutečných. Vysvětlujeme také, proč je nepravděpodobné, že by Kongres dovolil zabavení financí na obranu.

Dva body ze sloupku si žádají elaboraci. Napsali jsme, že nejvyšší komise pověřená vyhledáním 1,2 biliónů v úsporách by mohla předejít zabavení financí tím, že prohlásí snižující se válečné výdaje za škrty, čímž se přiblíží kvótě. Toto pokušení existuje, protože rozpočtový úřad (Congressional Budget Office), který ustanovuje základ proti kterému jsou škrty poměřovány, má za předpoklad, že současné válečné výdaje zůstanou neměnné. Od zveřejnění článku již Bílý dům požádal nejvyšší komisy, aby udělala přesně to, co jsme předpokládali – započítat jako úspory peníze na válku, které by pravděpodobně nikdy nebyly utraceny.

Varovali jsme také, že protože se v zákonu výdajový strop nevztahuje na peníze pro financování války, Kongres by se mohl pokusit ukrýt obranné výdaje tím, že je přesune do položky válečných výdajů. Senátní rozpočtová komise v minulém týdnu, kdy zveřejnila návrh omezení výdajů na fiskální rok 2012, učinila právě toto. Napsali jsme o tom, že komise navrhla nepatrný škt v ne-válečných (základních) výdajích Pentagonu – 2,9 miliard méně oproti základním výdajům v roce 2011, což je méně než jedno procento – zato přesunuli více než dvojnásobek této částky ze základních do válečných výdajů. Od napsání článku jsme díky Russellovi Rumbaughovi zjistili, že skutečný objem peněz je blíž 10 miliardám. Tento trik je předvídatelným výsledkem odděleného financování válek a standartních vojenských výdajů.

zdroj: http://nationalinterest.org/blog/the-skeptics/growing-hysteria-about-fake-pentagon-cuts-5917

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: