Skip to content

Michael Moore je pro nové vyšetřování 11/9

05/10/2011

 

Amy Goodman: Právě jsme udělali rozhovor s bývalým senátorem z Floridy Bobem Grahamem, který žádá od prezidenta Obamy, aby otevřel nové vyšetřování útoků 11. září poté, co vyšly napovrch nové informace o možném podílu prominentních Saudů na útocích 11/9. Média nedávno informovala o mladé, bohaté dvojici Saudů, která utekla ze svého domu na ohrazeném pozemku v Sarasotě ve Floridě zhruba týden před 11/9, a zanechali za sebou tři auta a skoro všechen majetek; FBI o dvojici věděla, nikdy však informace nedala Komisi pro vyšetřování 11/9, přestože telefoní záznamy ukázaly, že dojice měla vazby na Muhammeda Attu a alespoň 10 dalších podezřelých členů al-Kajdy. Senátor Graham o případu pro Democracy Now řekl následovné; chtěla bych slyšet vaši reakci.

 

Bob Graham: Jedna z otázek okolo 11/9 je, jestli těchto 19 únosců operovalo na vlastní pěst, nebo jestli měli podpůrnou síť, která jim asistovala a dala jim anonymitu. Měl jsem vždy ten pocit, že by bylo velice nepravděpodobné, že by mohli být úspěšní, pokud by za nimi taková síť nesátla. O článku sítě, který se vyskytoval v San Diegu, máme spoustu informací. Nyní jsme se dověděli o další buňce této sítě v Sarasotě. Co v tuto chvíli víme je, že na ohrazeném pozemku poblíž Sarasoty žila bohata saudská rodina, která měla četné kontakty s Attou, vůdcem únosců, a dvěma dalšími, kteří podstupovali pilotní výcvik poblíž Sarasoty. Víme také, že tato rodina opustila Spojené státy za evidentně urgentních okolností v 31. srpna 2001, právě před 11/9.

 

AG: To byl senátor z Floridy Bob Graham pro Democracy Now!. Michaele Moore, natočil jste film Farenheit 9/11. Vy jste se tím zabýval. Vy jste mluvil o prezidentu Bushovi, který nechal odletět letadlo Bin Ladinů ze země, když byl veškerý provoz zastaven.

 

Michael Moore: Nejen Bin Ladinovi, ale spoustu saudských osob. A také jsem zdokumentoval, jak noc poté, druhou noc po 11/9, Bush pozval sauského velvyslance na večeři a pak spolu šli na drink, nebo alespoň tak učinil saudský velvyslanec, a pak vyšli spolu na balkón, který je nasměrován na jih…

 

AG: Trumanův balkón..

 

MM: Trumanův balkón, tak se jmenuje.

 

AG: To jste nám řekl po telefonu.

 

MM: Ano. A samozřejmě – z čeho jsem byl tehdy obviňován? Však víte – konspirační teoretik atd.. Byly to ale zkrátka pouze fakta a bylo legitimní se ptát, že pokud bylo 15 z 19 únosců ze Saudské arábie, proč, když nikdo nemohl letět, mohli odletět všichni tito lidé spojení se saudskou královskou rodinou a rodina bin Ladinů mohla letět? A další věci, jako když FBI chtěla okamžitě jet do Saudské Arábie, aby vyslýchala přátele a rodinu saudských únosců; protože fungují jako plicie, mají vyšetřit masovou vraždu. A saudská vláda řekla: ne a FBI sem nemůže přijet se na nic ptát – nato Bushova vláda odpověděla jen: tak dobře. Tady si člověk řekne – tak počkat. Jak jsem ale zdokumentoval ve filmu – úzké kontakty; peníze, které byly po celá ta vypláceny saudskou královskou rodinou; konekse s rodinou bin Ladinů. To vše vysvětluje, proč tato rozhodnutí, která byla učiněna bezprostřeně po 11/9 odvádlěly pozornost od těch, kdo by mohli být odpovědní, a dali to na stůl, jak řekl Richard Clarke, až věc nebyla aktuální; bavili se už o invazi Iráku, což s 11/9 nemělo zcela nic společného. Farenheit 9/11 jsme začali dělat měsíc po začátku války takže veškeré materiály ve filmu byly… přišli jsme s nimi dříve, než o nich začala mainstreamová média zpravovat nebo o nich mluvit.

 

AG: Jste pro znovuotevření vyšetřování?

 

MM: Ano, naprosto. Myslím, že Mob Graham to řekl – ve Farenheitu 9/11 jem měl prvdu. Veřejně vytoupil – říkal jsem si,wow, konečně někdo… Myslím, že je okolo (11/9) spoustu nezodpovězených otázek, které by zodpovězeny být měly. To je proč jsem zklamaný s tím, jak bylo naloženo s bin Ladinem. Zdá se, že když ho vyhodili do moře, šla s ním také spousta informací, a já myslím, že přinejmenším historie by chtěla mít odpověď na to, kde bin Ladin v posledních 10 letech byl.

 

AG: Co si myslíte, že se mělo stát? Myslíte si, že ho americká armáda měla popravit?

 

MM: Pokud rozkaz zněl, aby byl popraven, myslím, že byl špatný, protože podle mého bylo správné to, co jsme dělali s Němci po 2. světové válce. Byli postavení před soud, byli souzeni, byl vytvořen historický záznam a byl vydán jasný signál: toto se stane tomu, kdo spáchá masovou vraždu. Řenu ale toto: znám spoutu veteránů, mariňáku apod. – mohli se dostat do situace, kdy cítili, že jednali v sebeobraně. Ale pokud skutečně dostali rozkaz, aby jej popravili, a aby jej nepřivedli zpátky, je to podle mého neamerické, protože mám za to, že i nejstrašlivější zločinec, ať už Charles Manson, Eichmann či kdokoli jiný, by měl být postaven před soud, protože my se pokoušíme o to být civilizovanými, i když oni civilizovanými nejsou, i když jsou to barbaři. My tací nebudeme. To byl standart, ke kterému jsme alespoň aspirovat, tedy alespoň jsme říkali, že k němu aspirujeme. Už o to není ani snaha… dovíme se alespoň, kde byl těch 10 let? Tvrdil jsem od začátku, že nebyl v Afghánistánu, a bylo mi na to řečeno – na tom nezáleží. Zjevně ale nebyl, zjevně byl mimo Afghánistán pár měsíců po 11/9 a já jsem tehdy říkal, že je nuďto v Pákistánu nebo pod něčí ochranou v Saudské Arábii. Možná se to nikdy nedovíme, možná ano. Možnápravda vyjde najevo. Často vychází.

 

zdroj: http://www.democracynow.org/2011/9/29/michael_moore_backs_call_to_re

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: