Skip to content

Německo se údajně připravuje opustit eurozónu, tiskne marky

06/10/2011

Německo v přípravě na opuštění společné měny euro tiskne německé marky, říká Philippa Malmgren, bývalá ekonomická poradkyně George W. Bushe.

Podle mého názoru bude Německo muset vystoupit z eurozóny,“ řekla podle stránek Citywire nedávno Malmgren na konferenci pro investory.

Vláda už rozhodla, že opuštění eura je možnou volbou. Myslím, že se nové bankovky už tisknou, a že vytahují zásoby německých marek, které zbyly z doby, kdy euro bylo zavedeno.

Malmgren, spoluzakladatelka Principalis Asset Management, uznala, že opuštění eura by bylo radikálním krokem, který by způsobil skok v cenách německého exportu, řekla ale, že německý průmysl je dost silný na to, aby se vyrovnal se zvýšením ceny, uvedl Citywire.

Jiné země už v minulosti měnové unie opustily, řekla Malmgre citujíc zprávu, „Checking Out: Exits from Currency Unions.“

Podle této zprávy zveřejněné singapurskou centrální bankou (Monetary Authority of Singapore) jsou země, které opouští měnové unie většinou větší, bohatější, demokratičtější a často mají vyšší inflaci než jejich partneři.

Malmgren předpovídá, že země eurozóny zbankrotují, což povede k hlubokým společenským změnám, uvedl Citywire. „Je důležité začít připravovat veřejnost, aby se vyrovnala s touto situací.“

Malmgren není jediná, kdo tvrdí že je euro v krizi.

Euro se blíží ošklivému konci,“ řekl Stefan Homburg, ředitel německého Institutu pro veřejné finance, uvedl The Telegraph.“ Kolaps měnové unie se jeví jako nevyhnutelný.“

Bundestag, německý legislativní orgán, schválil záchranný balík pro Řecko, rostoucí záchranný balík je ale v Německu stále více nepopulární. Mnoho ekonomů a profesionálních investorů říkají, že balík není dost velký nato, aby zachránil Řecko a další země eurozóny před bankrotem.

Irská centrální banka zatím udajně tiskne starou irskou měnu pro případ kdyby zěme vystoupila z eurozóny. Takové zprávy alespoň kolují v Dublinu, poznamenává Alan McQuaid, hlavní ekonom firmy Bloxham stockhoslders v Dublinu.

McQuaid v komentáři pro The Guardian řekl, že neví, jestli je to pravda. Doufá ale, že Irsko má záchranný plán pro případ rozpadu eurozóny.

 zdroj: http://www.moneynews.com/StreetTalk/Ex-BushAdviserGermanyPrintsOldCurrencyinCaseEuroDitched/2011/10/04/id/413225

čti více: Něco velkého je asi ve vzduchu. Děje se něco s eurem?

Reklamy
One Comment leave one →
  1. furuntuš permalink
    08/10/2011 13:54

    nemusíme tlačiť novú menu, eurá budú menou Slovenska.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: