Přejít k obsahu webu

Vojenským kontraktorům usvědčeným ze zpronevěry bylo Pentagonem vypalceno 1,1 biliónů $

25/10/2011

Stovky vojenských kontraktorů, kteří podvedli americkou armádu, získali podle zprávy Ministerstva obrany připravené pro senátora Bernieho Sanderse během posledních desíti let od Pentagonu 1,1 biliónu dolarů. Sanders označíl výsledky zprávy za „šokující.“ Řekl, že musí být přijaty zásadní kroky, aby bylo zajištěno, že peníze daňových poplatníků se nebudou dále ztrácet. „Ošklivou pravdou je, že prakticky každý velký tuzemský kontraktor se po řadu let systematicky dopouštěl podvodu, přičemž získali stovky miliard dolarů od daňových poplatníků,“ řekl Sanders. „Protože stát má skoro patnáctibilionový dluh, mám za cíl poskytnout co největší možnou transparentnost ohledně toho, co se děje s penězi daňových poplatníků.“

Zpráva podrobně popsala, jak Pentagon během posledních 10 let zaplatil 573,7 miliard dolarů více než 300 kontraktorům, kteří čelili civilním žalobám, po kterých byly uděleny pokuty ve výši jednoho milionu dolarů. 398 miliard bylo vyplaceno po vyrovnání nebo odsouzení za zpronevěru. Pokud započítáme peníze vyplacené „rodičovským“ společnostem, zaplatil Pentagon během posledních 10 let více než 1,1 biliónů dolarů 37 významným společnostem, které se podílely na podvodech.

Dalších 255 miliónů šlo 54 kontraktorům usvědčených z těžké kriminální zpronevěry v daném časovém období. Z této částky bylo společnostem zaplaceno 33 miliónů po usvědčení ze zločinu.

Na podvodech se podíleli někteří z největších tuzemských vojenských kontraktorů.

Například Lockheed Martin v roce 2008 zaplatil 10,5 miliónů ve vyrovnání za to, že podvedl vládu falešnými dodávkami pro multimiliardový kontrakt spojený s programem raketoplánu Titan IV. To ale nezkazilo vztah mezi Lockheedem a Minsterstvem obrany, které mu ve fiskálním roce 2009 udělilo kontrakty ve výši 30,2 miliard, vyšší než kdy předtím.

V jiném případě Northrop Grumman zaplatil 62 miliónů v roce 2005 jako vyrovnání za to, že „se podílel na podvodu, který spočíval v rutinním dodávání falešných návrhů smluv,“ a „ukrýval základní problémy se zacházením se zásobami, odpady a opotřebovanými materiály.“ Navzdory vážným obviněním kontinuální a opakované zpronevěry získal Northrop Grumman v dalším roce kontrakty ve výši 12,9 miliard, o 16 procent více než rok předtím.

zdroj: http://sanders.senate.gov/newsroom/news/?id=57672667-8958-44d9-936e-074de29f9be3

One Comment leave one →
  1. SocTraf permalink*
    26/10/2011 17:56

    Billions Lost in Secret Federal Reserve Funding of Iraq War
    Tens of billions were shipped to Iraq since the 2003 invasion, most of it lost or stolen. And we’re not allowed to know about it.
    http://news.antiwar.com/2011/10/25/billions-lost-in-secret-federal-reserve-funding-of-iraq-war/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: