Skip to content

Byly zpronevěřeny miliardy dolarů vytvořené FEDem na financování války v Iráku

03/11/2011

John Glaser, Antiwar.com

Od začátku války v Iráku v roce 2003 posílala newyorská Federální rezerva pod záminkou rekonstrukce vládních služeb po pádu Sadáma Husseina irácké centrální bance desítky miliard dolarů. V letech 2003 až 2008 bylo ze sídla newyorské Federání rezervy v East Rutherfordu (New Jersey) náklaďáky tajně dopraveno přes 40 miliard v hotovosti do letecké základny Andrews Air Force Base ve Washingtonu, odkud byly vojenskými letadly přepraveny na bagdádské mezinárodní letiště. Jenom v prvních dvou letech náklad dolarů vážil celkem 363 tun.

Mnoho peněz ale bylo ukradeno, zpronevěřeno, nebo prostě ztraceno. Navzdory kongresovým slyšením a zprávám, oficiálním vyšetřováním z Washingtonu a Baghdádu, speciální vyšetřovací inspekce nejvyššího úřadu Ministerstva obrany nikdo neví, co se přesně stalo s tímto objemem peněz. Pravděpodobné destinace ukradených nekrytých peněz, tajně natištěných z ničeho („out of thin air“) za účelem financování ilegální války vedené americkou vládou a okupace Iráku, budou intrikované kontrakty, zkorumpovaní američtí a iráčtí byrokraté a k nepokrytě cynickému přivlastňování majetku ve válkou sužovaném Iráku.

Převoz měl detailní trasu, bylo zdokumentováno na minutu, kdo peníze střežil, až do doby, kdy byl převzat činiteli Koaliční provizorní vlády v Bagdádu, která zařizovala předání peněz irácké centrální bance v centru Bagdádu. Odpovědnost ležela na jednom muži, naturalizvaném Američanovi libanonského původu narozeném v Saudské Arábii, který pracoval jako civilní kontraktor pro americkou armádu. Bylo zveřejněno jen jeho první jméno: Basel. Byl posledním kdo hromady peněz viděl předtím, než se dostaly do irácké centrální banky.

Tok peněz mezi iráckou vládou, její centrální bankou a newyorskou Federální rezervou se nezastavil v roce 2008. Pokračuje ještě dodnes, i když údajně v menším objemu. „Nemáme přístup k účtům Federální rezervy, nemůžeme proto zjistit, kolik peněz bylo Fedem vydáno,“ řekl Jason Venner, vrchní auditor generálního inspektora. „Oni nám to neřeknou.“

Irácká vláda nadále zasílá část svých zisků z obnoveného ropného průmyslu na účet newyorského Fedu nazvaném „Účet pro ropné zisky“ (“Oil Proceeds Receipts Account”), který slouží irácké centrální bance jako rezerva. V uplynulém dubnu informovala irácká vláda bezpečnostní radu OSN o novém účtu který zakládá u Fedu, který má naharadit účet rozvojového fondu pro Irák založeném na začátku války.

zdroj: http://news.antiwar.com/2011/10/25/billions-lost-in-secret-federal-reserve-funding-of-iraq-war/

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: