Skip to content

Poznámky ke zprávě MAAE o íránském jaderném programu

11/11/2011

Podle některých názorů je stávající agresivní rétotika vůči Íránu kvůli jeho údajné hrozbě okolním zemím (jak víme z Wikileaks, to je nejen Izrael, ale i Arabské státy, podle kerých je Írán hrozbou a které by si přály vojenský zásah USA), jenom snahou uvalit další k už tak tvrdým (a nelegitimním – tedy pokud zastávat názor, že přístup k Íránu by se měl hodnotit na zákaldě dodržování Smlouvy o nešíření jaderných zbraní) sankcím, ale např. bývalý činitel v CIA Philip Giraldi se obává, že by mohlo dojít k nejhorším, a je se skutečně čeho obávat – válka v Iráku by v porovnání s Íránem byla mírná. Optimizmus nedodávají ani zvěsti, které se proslýchají od britksé vlády – podle té n Irán do Vánoc zaútoční Izrael.

Jak je to ale s porušováním Smlouvy o nešíření jaderných zbraní? Flynt Leverett, bývalý ředitel pro záležitosti na Středním východě v Národní bezpečnostní radě, vysvětluje, že i v případě, že by se „podezřelé aktivity“ (počítačové simulace, testování výbušnin do rozbušky nekonvenční zbraně (?)) prokázaly jako skutečné, by je stejně nešlo interpretovat jako porušení  Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, protože smlouva se vztahuje pouze na obohacování uranu pro vojenské využití a výroba samotných nekonvenčních zbraní (tedy ne výzkum či výrobu rozbušek, nosných raket apod.). Informace o „podezřelých aktivitách“ MAAE sama neověřila, byly jí dodány zpravodajskými službami různých zemí (mimochodem v době šéfování ElBaradaie by zařazení takovéto informace do zprávy prý nebyl vůbec možný). Jistěže by vývoj technologie pro jadernou zbraň měl alarmovat sousedy Íránu, na druhou stranu má mnoho zemí na Středním východě takzvanou „průlomovou“ kapacitu (breakthrough capacity) – tedy určité druhy techniky a technických schopností, které by uožnily vyrobit nekonvenční zbraň v krátké době (Leverett myslím udává Turecko a Egypt). Jaká je ale povaha informací, které získala od kdoví čích zpravodajských služeb?

Americký prezident Obama, který má dle vlastního přiznání Netanyahua plné zuby, by zřejmě s Izraelským útokem nic neudělal, zvlášť pokud Kongres zakáže jemu a všem dalším americkým vládním činitelům jakkoliv vyjednávat s Íránem. Pokud Írán bude Izraelem napaden, budou nejspíš odetným cílem také americké vojenské cíle, což by USA skoro s jistotou vrhlo do války – tady potom asi hrdinství od Obami nečekejme. M.J. Rosenberg ve výše odkazovaném rozhovoru zasvěceně (jakožto bývalý pracovník v AIPAC a později v americké vládě) mluví o tom, jak jsou podobné zákony (sankce proti Íránu atd.) psány a u Kongresu prosazovány AIPACem, a jak AIPAC slouží k prosazování geopolitických zájmů izraelské vlády u americké vlády.

Ještě malá poznámka k údajnému „vývoji jaderné hlavice a jejího umístění do raket Šaháb se středním doletem“, který Lidové noviny uvádí jako podezřelou aktivitu Íránu. Vývoj hlavice umistitelné na rakety Šaháb je alegace postavená na základě nálezu dokumentů v jistém laptopu, který údajně patřil íránskému vědci namočeného v nelgálním programu. Tyto alegace ale přesvědčive vyvrátil Gereth Porter, podle kterého se dost jasně jedná o falzifikát.

Co se týče otázky zpolitizovanosti MAAE, Tereza Spencerová píše: 

Íránští činitelé zprávu MAAE odmítli coby nekorektní a politicky motivovanou, přičemž šéfa MAAE, Japonce Jukiju Amana, obvinili z prozápadních postojů. The Guardian k tomu zveřejnil výběr amerických diplomatických depeší z WikiLeaks, které kuriozně odhalují, že Spojené státy hodnotí Amana úplně stejně. Například při nástupu Amana do funkce generálního ředitele MAAE v říjnu 2009 ministerstvo zahraničí USA napsalo, že je Amano „generálním ředitelem všech zemí, ale v souhlasu s námi“. Amano totiž americkému velvyslanci sdělil, že bude muset být „spravedlivý a nezávislý, ale že v klíčových strategických rozhodnutích je pevně na straně USA, ať už se jedná o jmenování vysoce postavených činitelů nebo zvládnutí údajného íránského zbrojního programu“.

Reklamy
komentáře 3 leave one →
 1. SocTraf permalink*
  12/11/2011 13:55

  IAEA Claims are Paper Thin
  http://antiwar.com/radio/2011/11/10/flynt-leverett-6/

  IAEA Iran Hype Based on Forged Laptop
  http://antiwar.com/radio/2011/11/10/muhammad-sahimi-11/

 2. SocTraf permalink*
  13/11/2011 17:47

  Gareth Porter: Dubious intelligence used as pretext for tougher sanctions

 3. SocTraf permalink*
  14/11/2011 14:34

  AnketaRespekt

  Anketa: Lze očekávat útok Izraele na Írán kvůli jeho snaze vyrobit jadernou bombu?

  http://RESPEKT.IHNED.CZ/c1-53617630-anketa-lze-ocekavat-utok-izraele-na-iran-kvuli-jeho-snaze-vyrobit-jadernou-bombu

  “ USA a EU se obávají, aby se íránské jaderné zbraně nedostaly do rukou například Hizballáhu. “ 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: