Přejít k obsahu webu

Bývalý inspektor MAAE: Zpráva o íránském jaderném programu je manipulativní a nic nedokazuje

23/11/2011

Robert Kelley, jaderný inženýr a bývalý inspektor Mezinárodní agentury pro atomovou energii, o nedávné zprávě MAAE týkající se íránského jaderného programu:

Ve zprávě je toho velice málo. Byl jsem skutečně překvapený. Zhruba týden předtím, než zpráva vyšla, jsme se ze všech ztran dozvídali informace. Mnoho detailů, které měly být ve zprávě, předem uniklo, zejména několik [nesrozumitelné]. A když zpráva vyšla, vlastně nešlo o nic podstatného. Víme tedy, že mnoho lidí okolo Washingtonu i ve zbytku světa mělo z úniků informací prospěch. Měli mnohem více detailů, než bylo ve zprávě. A přes to s nimi samotná zpráva nepřišla ven. Protože je zpráva očíslovaná, prošel jsem ji a podíval se odstavec po odstavci na technické části a pokud se podíváte odstavec po odstaci, většina věcí, které jsou zmiňovány, byly zmíněny v tisku, v novinových článcích, nebo o nich bylo debatováno už asi od roku 2004. Zdráhám se tvrdit, že tam je mnoho nových informací. Našl jsem pár věcí, které jsou zajímavé, ale nebylo tam mnoho.

Zpráva vám neříká, k čemu dochází. Říká pouze to, co se stalo před dlouhou dobou. A některé věci, které se ocitly ve zprávě, keré jsou prezentovány jako jistým způsobem aktuální, pochází nějakým způsobem z nejistých zdrojů. Víte, už jsme se s falsifikáty dříve zabývali. Dostali se k nám velmi sofistikované podvrhy v případě Iráku v roce 1994-95, které byly zřejmě vyprodukovány zeměmi na Středním východě, aby zpomalili postup MAAE ve vyšetřování podezřelých iráckých aktivit. Takže si myslím, že je nám dobře známo, že někteří lidé si dají velmi záležet na tom, aby dokumenty vypadaly jako pravé. Neříkám, že dokumenty pravé nejsou, jsem ale překvapen nedostatkem kontinuity a nedostatečnou úrovní znalostí v porovnání s úrovní jakou MAAE měla před desíti lety, když ví, že tito lidé jim lžou a jak… do jakých extrémů zajdou. A nyní nevidíme žádný skepticismus, nevidíme, že by někdo řekl: dobrá, pamatujeme si co se nám stalo před desíti lety či před dvaceti lety s padělky. Nyní… oni to teď zřejmě akceptují jako pravdivé.

zdroj: http://therealnews.com/t2/index.php?option=com_content&task=view&id=31&Itemid=74&jumival=7594

Kromě upozornění na nedostatečnost, manipulativní povahu a neaktuálnost zprávy MAAE Kelly také konkrétněji vyvrací doměnky o hodně diskutovaných kontejnerech, které podle kritiků Íránu mají sloužit k testování jaderných výbuchů (má s ním být také spojen kontroverzní ukrajinský jaderný fyzik). Podle Kellyho je takový druh testování nereálný. Za další upozorňuje třeba na fakt, že tým připravující zprávu o íránském jaderném progrmau je kvůli strachu z úniků informací jenom asi tříčlenný, a že často se jedná o lidi, kteří nejsou experty ve vojenských otázkách, což vede k závažným omylům ve zprávě.

Druhý díl rozhovoru s R. Kellym naleznete zde: IAEA Iran Report Fit Facts to Strengthen Hardliners

komentáře 2 leave one →
 1. SocTraf permalink*
  23/11/2011 14:14

  Seymour Hersh, award winning investigative reporter for The New Yorker magazine, discusses his article “Iran and the I.A.E.A.;” how extensive CIA/JSOC espionage (and perhaps assassination and sabotage) in Iran failed to find any evidence of a clandestine nuclear weapons program; why Iran’s interest in nukes prior to 2003 was to hedge against an Iraqi weapon; the new IAEA Director General Yukiya Amano, who has no problem regurgitating old innuendo to make a case for war; and why the bluster coming out of Israel exists mostly at the top, since common sense attitudes about Iran are common in lower ranks of the military and Mossad.

  MP3 here. (20:40)
  http://antiwar.com/radio/2011/11/22/seymour-hersh-6/

 2. SocTraf permalink*
  01/12/2011 14:51

  Gareth Porter, independent historian and journalist for IPS News, discusses the lies and innuendo in the IAEA report on Iran; the whole story on Vyacheslav Danilenko, the Russian scientist accused of helping Iran’s (alleged) nuclear weapons program; former IAEA inspector Robert Kelly’s doubts about a “containment chamber” for testing high explosives used in nuclear weapons; why this “intelligence” is most likely passed on to the IAEA by Israel; how the “alleged studies” documents got the current Iranian missile design wrong (proving they are forgeries); why Iran’s cooperation varies with regard to IAEA inspections and additional protocol agreements; and how everyone is hyperventilating about stuff Iran was alleged to have done in 2003 or earlier.

  MP3 here. (25:01)

  http://antiwar.com/radio/2011/11/27/gareth-porter-136/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: