Přejít k obsahu webu

Pepe Escobar: Arabská agenda v Sýrii odhalena

09/02/2012

Zde je malý výklad ohledně „demokratických“ machinací Arabské ligy – nebo spíš Ligy GCC (Rada pro spolupráci arabských států v Zálivu), jelikož skutečná moc v této panarabské organizaci je v rukou dvou ze šesti monarchií v Perském zálivu, které tvoří Radu pro spolupráci arabských států v Zálivu, také známou jako Rada pro kontrarevoluci v Zálivu, tj. Katar a královský dům Saudů.

Jde o to, že GCC vytvořila skupinu Arabské ligy, aby monitorovala dění v Sýrii. Syrský národní koncil, který má základny v zemích Severoatlantické aliance (NATO) Turecku a Francii, to s nadšením podpořil. Je dost výmluvné, že podporu neprojevil soused Sýrie Libanon.

Když po měsíčním průzkumu více než 160 členů skupiny byla vydána zpráva… překvapení! Zpráva se lišila od oficiální linie GCC – tedy že „zlá“ vláda Bashara al-Assada nerozlišně a jednostranně zabíjí své vlastní lidi a že je tedy na místě změna režimu.

Ministerská komise Arabské ligy zprávu schválila se čtyřmi hlasy pro (Alžír, Egypt, Súdán, a člen GCC Omán) a pouze jedním proti; hádejte kdo? Katar – ten předsedá Arabské lize jenom protože emirát odkoupil (kolující) přesednictví od Palestinské autority.

Zpráva byla buďto ignorována – západními korporátními médii – nebo nemilosrdně zničena – arabskými médii, která jsou prakticky všechna financována královským domem Saudů či Katarem. Neproběhla o ní ani diskuze, protože GCC předešla tomu, aby byla přeložena z arabštiny do angličtiny a zveřejněna na stránskách Arabské ligy.

Dokud nedošlo k leaku. Celý text zde.

Zpráva je neoblomná. Nedošlo k organizované, vražedné represi syrské vlády proti mírumilovným protestujícím. Místo toho zpráva obviňuje záhadné ozbrojené gangy ze smrti stovek syrských civilistů a přes tisíc vojáků syrské armády a to za užití vražedných taktik jako jsou bombové útoky na civilní busy, bombové útoky na vlaky přepravující naftu, bombové útoky na policejní autobusy a bombové útoky na mosty a ropovody.

Oficiální verze NATOGCC syrského povstání je příběhem o lidovém povstání rozdrceného kulkami a tanky. Namísto toho členové BRICS Rusko a Čína a velká část rozvojového světa to považuje za boj syrské vlády proti těžce ozbrojeným zahraničním žoldákům. Zpráva z velké části tato podezření odůvodňuje.

Syrský národní koncil je v podstatě Muslimským bratrstvem v přestrojení s napojením na královský dům Saudů a Katar a nervózní Izrael tomu z pozadí asistuje. Legitimita není právě jeho šálek čaje. Co se týče Svobodné syrské armády, jsou v ní skuteční dezertéři a upřímní odpůrci Assádova režimu, většinou jsou ale jejich řady plné oněch zahraničních žoldáků vyzbrojených GCC, zejména gangy salafistů.

I když bylo NATOGCC zabráněno v Sýrii zavést „domokracii“ stylem „jedna míra padne všem“, čili bombardováním země a odstraněním příslovečného zlého diktátora, nebude tím odrazeno. Královský dům Saudů, vůdce GCC, a Katar přímočaře zavrhly vlastní zprávu a šli rovnou k jádru věci – nastolit změnu režimu vedenou NATOGCC skrze Radu bezpečnosti OSN.

Takže současná „arabská iniciativa vedená za účelem pokojného ukončení 10 měsíců trvajících zákroků“ v Sýrii navržená v OSN není nic jiného než advokace syrové změny režimu. Obvyklí podezřelí Washington, Londýn, Paříž se museli jeden přes druhého zaříkat, že se nejedná o další mandát pro bombardování NATO alá Libye. Americká ministrině zahraniční Hillary Clintonová to popsala jako „cestu politického přechodu, který by umožnil zachovat jednotu a instituční rámec Sýrie“.

Avšak členové BRICS Rusko a Čína vidí, co se za tím skrývá. Další člen BRICS Indie, spolu s Pákistánem a Jižní Afrikou, společně vznesli vážné námitky proti rezoluci OSN dodané NATOGCC.

Nebude zde další bezletová zóna ve stylu Libye. Konec konců Assádův režim proti civilistům nepoužívá Migy. Rezoluce OSN požadující změnu režimu bude znovu zablokována Ruskem a Čínou. Dokonce NATOGCC je rozdělené: každy blok hráčů – Washington, Ankara a duo královský dům Saudů a Doha – má různé dlouhodobé geopolitické agendy. Nemluvě o klíčovém sousedu Sýrie a obchodním partnerovi Iráku; Baghdád se už dal slyšet, že je proti veškerým plánům na změnu režimu.

Takže tu mám radu královskému domu Saudů a Kataru – když vás tak svádí vidina „demokracie“ v Sýrii, proč nepoužijete všechnu vaši americkou výzbroj a nepodniknete tiše invazi do Sýrie, jak jste to udělali v Bahrajnu, a nenastolíte změnu režimu sami?

zdroj: http://www.atimes.com/atimes/Middle_East/NB04Ak01.html

 

One Comment leave one →
  1. SocTraf permalink*
    11/02/2012 23:41

    Russia: West Arming Syrian Rebels
    http://news.antiwar.com/2012/02/10/russia-west-arming-syrian-rebels/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: